Bali jest wyspą w archipelagu Małych Wysp Sundajskich o powierzchni 5 632 km². Od Jawy oddziela ją cieśnina Bali, od wyspy Lombok cieśnina o tej samej nazwie.
Ludność stanowią głównie Balijczycy, wyznający tzw. hinduizm balijski, który wchłonął elementy buddyzmu i animistycznych kultów lokalnych. Na wyspie znajdziemy wiele urzekających swoją egzotyką budowli związanych z tą religią - świątynie Pura Basakih, Dalem Agung Pandantegal, przedstawienia Wisznu na ptaku Garudzie czy tęczowo kolorowe stosy krematoryjne.
Głównymi miastami są Denpasar, stolica kraju z portem lotniczym, Singaraja, Klungkung i Kuta.
Na południu zachwycają soczyście zielone, podzielone poletkami tereny nizinne i wyżynne, przez pozostałą część przebiega wulkaniczne pasmo górskie ze szczytem Agung o wysokości 3 124 m n.p.m. Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne.
Od wczesnego średniowiecza Bali pozostawało pod dominacją polityczną i kulturalną sąsiedniej Jawy, dopiero w XVI w. zyskało niezależność.
Po podboju Jawy przez muzułmanów pod koniec XVI w. stało się centrum oryginalnej kultury. Sztuka tego okresu charakteryzowała się bogatą ornamentyką, motywami figuralnymi zaczerpniętymi z mitologii i podań ludowych, występującymi zarówno w malarstwie jak i na przepięknie malowanych tkaninach. Bujnie rozwijało się złotnictwo i płatnerstwo oraz rzeźba w kamieniu i drewnie. Pod wpływem sztuki hinduskiej powstało zdobnictwo ukazujące bogatą roślinność i fantastyczną ornamentykę.
W Ubud warto odwiedzić główne targowisko miasta, Pasar Ubud, które jest usytuowane w centrum i stanowi dobry punkt do zwiedzania miasta i okolicy. Wokół niego skupione są liczne muzea sztuki i galerie promujące miejscowych artystów.
W okolicach miasta znajduje się Małpi Las, jeden z najpopularniejszych celów wycieczek, do którego prowadzi trasa Jalan Wanara Wana, z dużą ilością kolorowych sklepików i straganów.
Jaskinia Słoni w Goa Gajah, nieopodal drogi do Ubud, według legendy powstała jako odcisk paznokcia mitycznego wielkoluda. Wewnątrz znajduje się świątynia.
Warto zobaczyć także pałace Jero Kuta (będący równocześnie kompleksem fortyfikacji), Pemecutan z XVI w i pałac Satria z siedzibą rodziny królewskiej w Denpasar. Tamtejsza świątynia Maospahit zaliczana jest do najstarszych budowli w mieście.