Indonezja Bali

Bali jest wyspą w archipelagu Małych Wysp Sundajskich o powierzchni‭ ‬5‭ ‬632‭ ‬km².‭ ‬Od Jawy oddziela ją cieśnina Bali,‭ ‬od wyspy Lombok cieśnina o tej samej nazwie.
Ludność stanowią głównie Balijczycy,‭ ‬wyznający tzw.‭ ‬hinduizm balijski,‭ ‬który wchłonął elementy buddyzmu i animistycznych kultów lokalnych.‭ ‬Na wyspie znajdziemy wiele urzekających swoją egzotyką budowli związanych z tą religią‭ ‬-‭ ‬świątynie Pura Basakih,‭ ‬Dalem Agung Pandantegal,‭ ‬przedstawienia Wisznu na ptaku Garudzie czy tęczowo kolorowe stosy krematoryjne.

Głównymi miastami są Denpasar,‭ ‬stolica kraju z portem lotniczym,‭ ‬Singaraja,‭ ‬Klungkung i Kuta.
Na południu zachwycają soczyście zielone,‭ ‬podzielone poletkami tereny nizinne i wyżynne,‭ ‬przez pozostałą część przebiega wulkaniczne pasmo górskie ze szczytem Agung o wysokości‭ ‬3‭ ‬124‭ ‬m n.p.m.‭ ‬Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne.
Od wczesnego średniowiecza Bali pozostawało pod dominacją polityczną i kulturalną sąsiedniej Jawy,‭ ‬dopiero w XVI w.‭ ‬zyskało niezależność.‭

Po podboju Jawy przez muzułmanów pod koniec XVI w.‭ ‬stało się centrum oryginalnej kultury.‭ ‬Sztuka tego okresu charakteryzowała się bogatą ornamentyką,‭ ‬motywami figuralnymi zaczerpniętymi z mitologii i podań ludowych,‭ ‬występującymi zarówno w malarstwie jak i na przepięknie malowanych tkaninach.‭ ‬Bujnie rozwijało się złotnictwo i płatnerstwo oraz rzeźba w kamieniu i drewnie.‭ ‬Pod wpływem sztuki hinduskiej powstało zdobnictwo ukazujące bogatą roślinność i fantastyczną ornamentykę.
W Ubud warto odwiedzić główne targowisko miasta,‭ ‬Pasar Ubud,‭ ‬które jest usytuowane w centrum i stanowi dobry punkt do zwiedzania miasta i okolicy.‭ ‬Wokół niego skupione są liczne muzea sztuki i galerie promujące miejscowych artystów.‭

W okolicach miasta znajduje się Małpi Las,‭ ‬jeden z najpopularniejszych celów wycieczek,‭ ‬do którego prowadzi trasa Jalan Wanara Wana,‭ ‬z dużą ilością kolorowych sklepików i straganów.
Jaskinia Słoni w Goa Gajah,‭ ‬nieopodal drogi do Ubud,‭ ‬według legendy powstała jako odcisk paznokcia mitycznego wielkoluda.‭ ‬Wewnątrz znajduje się świątynia.
Warto zobaczyć także pałace Jero Kuta‭ (‬będący równocześnie kompleksem fortyfikacji‭)‬,‭ ‬Pemecutan z XVI w i pałac Satria z siedzibą rodziny królewskiej w Denpasar.‭ ‬Tamtejsza świątynia Maospahit zaliczana jest do najstarszych budowli w mieście.

Indonezja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Indonezja

Galeria
Indonezja
Hotele
Indonezja

Kuchnia
Indonezja

Indonezja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Indonezja Pogoda
Indonezja
Indonezja
Poradnik
Indonezja
Warto
zobaczyć
Indonezja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Maroko kultura Malediwy Kultura Kenia Kultura Hiszpania Kultura Mauritius kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *