Oficjalna nazwa: Indonezja,
Oryginalna nazwa: Republik Indonesia
Stolica: Dżakarta
Ludność: 242 968 342
Powierzchnia: 1 919 440 km²
Język: bahasa indonesia
Waluta: 1 rupia indonezyjska (Rp) = 100 sen
Największe wyspy: Madura, Halmahera, Amboina, Archipelag Riau (Kepulauan Riau – Wyspy Riau), Małe Wyspy Sundajskie, Moluki, Krakatau
Indonezja jest krajem wyspiarskim, położonym w Azji Południowo-Wschodniej.
Do najważniejszych wysp należą Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes, Nowa Gwinea, mniejsze to między innymi wyżynna Madura czy Timor zachodni.
Historia cywilizacji rozpoczyna się na Indonezji około VIII w., kiedy istniały tutaj cztery silne państwa Śriwidżaja, Mataram, hinduistyczne Kediri oraz hinduistyczno-buddyjski Majapahit ze stolicą w egzotycznym Trowulan.
Od XIV w. znalazła się w centrum zainteresowania kupców arabskich a trzy wieli później kolonizowana przez Europejczyków. W 1602 r. powstała Holenderska Kompania Wschodnioindyjska z ośrodkiem w faktorii Batawia na Jawie.
W czasie II wojny światowej archipelag zajęli Japończycy, po wyzwoleniu spod okupacji w 1945 r. Indonezja zadeklarowała niepodległość. Holandia uznała jej niepodległość a stolica Indii Holenderskich, Batawia została przemianowana na Dżakartę.
Obecnie jest republiką z prezydentem wybieranym na 5 lat przez Doradcze Zgromadzenie Ludowe. Władza ustawodawcza należy do parlamentu a rząd pod kierownictwem prezydenta sprawuje władzę wykonawczą.
Godło:
Ciekawą pamiątką po przeszłości archipelagu jest godło państwowe przedstawiające mitycznego ptaka Garudę, jedno z bóstw w hinduizmie i buddyzmie. Widnieje także w godle Tajlandii.
Złoty orzeł ma symbolizować wielkość narodu Indonezji a czarny przyrodę, w szponach trzyma szarfę z napisem „Jedność w różnorodności”. Stare motto jawajskie odnosi się do jedności Indonezyjczyków pomimo odrębności etnicznych i kulturowych.
Ludność i religie:
Mieszkańcy archipelagu tworzą mieszankę etniczną, religijną i językową. Występuje około 300 grup etnicznych posługujących się 250 językami i 583 dialektami. Językiem oficjalnym jest Bahasa Indonesia.
Najliczniejszymi grupami są Jawajczycy, Sundajczycy, Madurowie, Malajowie, Minangkabau, Bugijczycy, Batakowie, Balijczycy i Aczinowie.
Większość mieszkańców wyznaje islam (86%), pozostali to protestanci, katolicy, hinduiści, animiści, buddyści i wyznawcy religii chińskich.
Prawosławie jest obecne na większą skalę od rozpoczęcia misji przez patriarchat Konstantynopola w 1988 r. Jego wyznawanie jest legalne od 1991 r. jednak traktowane jako odłam protestantyzmu. Tutejsze prawodawstwo uznaje za legalne jedynie islam, hinduizm, buddyzm, protestantyzm i katolicyzm obrządku łacińskiego.
Geografia:
Indonezja rozciąga się na 17 500 wyspach, z czego około 6 tys. jest zamieszkałych. Jest równocześnie krajem o największej liczbie muzułmanów (180 mln wyznawców islamu).
Od zachodu oblewa ją Ocean Indyjski, od wschodu Ocean Spokojny, leży pomiędzy kontynentem australijskim a zwartym obszarem Azji.
Od południowego wschodu i południa graniczy z Australią, od północy z Filipinami. Borneo podzielone jest pomiędzy Indonezją a Malezją, lądowa granica przebiega także z Niezależnym Państwem Papuą-Nową Gwineą oraz Timorem Wschodnim.
Linia brzegowa jest bardzo zróżnicowana, ze skomplikowanym systemem mórz i zatok. Obszar wodny pomiędzy nimi nosi nazwę Indonezyjskiego Morza Śródziemnego, zaliczanego do Oceanu Spokojnego.
Wielkie Wyspy Sundajskie czyli Sumatrę, Jawę, Borneo, Celebes i inne mniejsze, oblewa Ocean Indyjski, Morze Andamańskie i Południowochińskie, położone są w zachodniej części Archipelagu Malajskiego.
Sumatrę od Półwyspu Malajskiego oddziela cieśnina Malakka, jej wody stanowią morze terytorialne państw nadbrzeżnych a żegluga odbywa się na zasadach przejścia tranzytowego.
Większość wybrzeży morskich jest niedostępna, wzdłuż pasm górskich brzeg jest wysoki, skalisty. Na obszarach nizinnych wybrzeże jest porośnięte namorzynami i zabagnione. We wschodniej części Małych wysp Sundajskich znajdziemy przepiękne rafy koralowe.
Flora i Fauna:
Wilgotne, wiecznie zielone lasy równikowe porastają ponad połowę powierzchni kraju. Charakteryzują się największą na świecie różnorodnością gatunków roślin. Jedynie na wschodniej Jawie i Małych Wyspach Sundajskich przechodzą w zrzucające liście w porze suchej lasy zwrotnikowej z bambusowymi zaroślami.
W górach Sumatry i Timoru znajdziemy sawanny z trawami alang alang. Wybrzeża Sumatry, Borneo i Papui porastają lasy namorzynowe i zarośla niezwykle dekoracyjnych palm nipa.
Na Indonezji żyją słonie indyjskie, zagrożone wyginięciem nosorożce jawajskie, bawoły banteng i najmniejszy na świecie gatunek bawołu anoa. Z drapieżników znajdziemy tutaj tygrysy, przepięknie ubarwione pantery mgliste oraz niedźwiedzie malajskie.
Z małp występuje orangutan, gibbony i makkaki. Ciekawym gatunkiem jest smok latający, żyjąca na drzewie jaszczurka z rozpiętymi pomiędzy łapkami płatami skóry, umożliwiającymi jej szybowanie z gałęzi na gałąź na odległość ponad 15 m.