Kiedy odwiedzać?
Tak zwany „wysoki sezon” przypada w Grecji na sierpień, jednak już w lipcu jest na tyle ciepło, by można było korzystać z dobrodziejstw śródziemnomorskiego klimatu. Może się jednak okazać, że w tym okresie mogą być problemy z rezerwacją miejsc w hotelach. Sezonowo rosną również ceny w lokalach.
Z polskiej perspektywy znacznie lepszy jest koniec maja i czerwiec (może padać deszcz, ale niższa temperatura sprzyja zwiedzaniu) ewentualnie wrzesień. Niektórzy jadą tam również, by zaznać jesiennego słońca w październiku i listopadzie, kiedy ceny w hotelach są o wiele niższe.
Język
Oczywiście dominującym językiem jest grecki, w rozmaitych dialektach. W kurortach bez problemu znajdziemy ludzi mówiących w miarę przyzwoicie po angielsku, choć oczywiście im mniejsze miasteczko, tym może być trudniej. Najłatwiej znaleźć kogoś takiego w sklepach.
Oprócz angielskiego w niektórych rejonach (np. okolice Salonik) bardzo popularny jest język niemiecki.
Obyczaje
Grecy są narodem bardzo towarzyskim, wolny czas często spędzają w licznych tawernach i kawiarniach, często przy fajce wodnej. Mimo starań władz Unii Europejskiej, wciąż niezwykle popularne są papierosy. Grecy piją tez dużo kawy.
Tradycyjne pojęcie philotimo, jest dla mieszkańców Grecji, zwłaszcza tych o tradycyjnych, wiejskich korzeniach bardzo ważne. Zazwyczaj tłumaczy się je jako „umiłowanie honoru”, choć w rzeczywistości kryje się za tym o wiele więcej: szacunek dla starszych, gościnność, tolerancja i duma narodowa.
Ważną wartością jest rodzina, która zazwyczaj jest wielopokoleniowa. W skład tzw. bliskiej rodziny wchodzą też wszelkiego rodzaju wujkowie, ciotki i kuzyni.