[Not a valid template]Przylądek Sounion, to wymarzone miejsce na budowę świątyni. Starożytni Grecy najwidoczniej wiedzieli, jak wybrać właściwą lokalizację. Doskonale widać to na przykładzie znajdującej się na Przylądku Sounion (70 kilometrów na południe od Aten) świątyni Posejdona. Stoi ona stromym zboczu, które opada 65 metrów w dół, do morza. wybudowana została w roku 444 p.n.e., w tym samym czasie, co Partenon. Wykonano ją z marmuru, z lokalnych kamieniołomów w Agrilesa. Smukłe kolumny świątyni – z których szesnaście przetrwało do dziś – zostały wykonane w stylu doryckim. Uważa się, że świątynia została zbudowana przez Ictinuas, architekt świątyni Hefajstosa na Agorze, w starożytnych Atenach.
Najstarsze informacje dotyczące Sounion pojawiają się w „Odysei”, poemacie Homera, prawdopodobnie pochodzą z VIII wieku p.n.e., gdzie półwysep pojawia się na drodze greckiego bohatera, Odyseusza w jego wyczerpującej dziesięcioletniej podróży morskiej do rodzinnej Itaki. Właśnie tam wojownik spod Troi pojawia się w świątyni Posejdona.
[Not a valid template]Świątynia jest olśniewająco biała, kiedy słońce pada na marmurowe ściany, jest widoczna z dużej odległości. W starożytności dawało to duży komfort żeglarzom, którzy używali tego obiektu jako punktu nawigacyjnego. Widoki z samej świątyni są równie imponujące. W pogodny dzień, widać okoliczne porty.
Warto dojechać do ruin świątyni wczesnym rankiem, zanim zjada w tą okolice autobusy turystyczne. Tylko wówczas można dobrze zrozumieć uczucia opisane przez lorda Byrona, który wychwalał piękno Sounionu w swoim „Don Juanie”.