Grecja Santorini

[Not a valid template]Polska nazwa Santorini, podawana w słownikach i poważnych publikacjach, to Santoryn. Oparta jest ona na greckiej pisowni nazwy wyspy. Jednak odkąd coraz większe rzesze Polaków zaczęły pojawiać się na Wyspach Greckich, w publikacjach zaczęto używać nazwy Santorini, bliższej regionalnej wymowie, oraz analogicznej m.in. do języka angielskiego.

Wyspa Santorini leży w archipelagu o tej samej nazwie i jest w rzeczywistości jedynie pozostałością po dużo większej wyspie, z której część zniknęła pod wodą po wybuchu wulkanu około 1600 roku p.n.e. Wybuch był tak wielki, ze przyczynił się do zniszczenia wielu przybrzeżnych miejscowości na położonej o ponad sto kilometrów na południe Krecie. Badacze snują teorie o związku wybuchu wulkanu ze zmierzchem kultury minojskiej, co może być uważane za źródło legend o Atlantydzie.

Wyspa Santorini jest piękna i zasługuje na to, by wyrażać się o niej w samych superlatywach. Nawet najbardziej zmęczeni przechadzkami po górskich ścieżkach turyści potwierdzą, że podoba im się ten surrealistyczny krajobraz z kraterami, białymi domkami i niebieskimi kopułami kaplic.

Sam krater i wielokolorowe klify, to naprawdę niesamowity widok. Jeśli chce się doświadczyć w pełni jego uroku, warto przybyć na Santorini promem z otwartym pokładem, ewentualnie jachtem lub wodolotem. Na Santorini czekają na nas spektakularne zachody słońca. Słynie z nich miejscowość Oia, położona na północnym krańcu wyspy.

Głównym portem wyspy jest Athinios, mieści się on na półce skalnej u podnóża klifu. Z promu na górę można wjechać kolejką linową, na grzbiecie osła lub ewentualnie autokarem, który jedzie wokół klifu, docierając do miasta od innej strony.

[Not a valid template]Jedną z najczęstszych pamiątek z wycieczki na Santorini są butelki wypełnione słodkim Vinsanto, produkowanym oryginalnie tylko na tej wyspie, na której – jeśli wierzyć miejscowym – pije się więcej wina niż wody.

Grecja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Grecja

Galeria
Grecja
Hotele
Grecja

Kuchnia
Grecja

Grecja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Grecja Pogoda
Grecja
Grecja
Poradnik
Grecja
Warto
zobaczyć
Grecja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Wielka Brytania kultura Grecja Grecja Galeria Grecja Poradnik turysty Azerbejdżan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.