Grecja Poradnik turysty

Kiedy odwiedzać?
Tak zwany „wysoki sezon” przypada w Grecji na sierpień, jednak już w lipcu jest na tyle ciepło, by można było korzystać z dobrodziejstw śródziemnomorskiego klimatu. Może się jednak okazać, że w tym okresie mogą być problemy z rezerwacją miejsc w hotelach. Sezonowo rosną również ceny w lokalach.

Z polskiej perspektywy znacznie lepszy jest koniec maja i czerwiec (może padać deszcz, ale niższa temperatura sprzyja zwiedzaniu) ewentualnie wrzesień. Niektórzy jadą tam również, by zaznać jesiennego słońca w październiku i listopadzie, kiedy ceny w hotelach są o wiele niższe.

Język
Oczywiście dominującym językiem jest grecki, w rozmaitych dialektach. W kurortach bez problemu znajdziemy ludzi mówiących w miarę przyzwoicie po angielsku, choć oczywiście im mniejsze miasteczko, tym może być trudniej. Najłatwiej znaleźć kogoś takiego w sklepach.

Oprócz angielskiego w niektórych rejonach (np. okolice Salonik) bardzo popularny jest język niemiecki.

Obyczaje
Grecy są narodem bardzo towarzyskim, wolny czas często spędzają w licznych tawernach i kawiarniach, często przy fajce wodnej. Mimo starań władz Unii Europejskiej, wciąż niezwykle popularne są papierosy. Grecy piją tez dużo kawy.

Tradycyjne pojęcie philotimo, jest dla mieszkańców Grecji, zwłaszcza tych o tradycyjnych, wiejskich korzeniach bardzo ważne. Zazwyczaj tłumaczy się je jako „umiłowanie honoru”, choć w rzeczywistości kryje się za tym o wiele więcej: szacunek dla starszych, gościnność, tolerancja i duma narodowa.

Ważną wartością jest rodzina, która zazwyczaj jest wielopokoleniowa. W skład tzw. bliskiej rodziny wchodzą też wszelkiego rodzaju wujkowie, ciotki i kuzyni.

Grecja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Grecja

Galeria
Grecja
Hotele
Grecja

Kuchnia
Grecja

Grecja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Grecja Pogoda
Grecja
Grecja
Poradnik
Grecja
Warto
zobaczyć
Grecja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Wielka Brytania kultura Grecja Grecja Galeria Grecja Poradnik turysty Azerbejdżan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.