Rzeka Huang He

Rzeka Huang He

Rzeka Huang He

Huang He inaczej Żółta Rzeka znajduje się w północnych Chinach, jej nazwa wywodzi się od żółtego koloru namułów lessowych.

Jej długość wynosi 5464 km oraz powierzchnia dorzecza wynosi 752,4 tys. km². Jest drugą rzeką w Chinach co do wielkości. W ciągu roku do morza odprowadza ona ok. 1,4 mld ton nanosów. Nieduża głębokość, ogromne zamulenie koryta oraz zmienność stanów wody powoduje dość niskie znaczenie gospodarcze tej rzeki. Dodatkowo przepływa ona przez największy na świecie obszar lessowy co powoduje jej zamulenie.

Nad Huang He narodziła się cywilizacja starożytnych Chin. Co do żeglugi jest ona ograniczona , natomiast wzdłuż jej biegu licznie wybudowane kanały, sztuczne zbiorniki czy tamy służą do celów nawadniania.

Rzeka ta niesie ze sobą częste powodzie a także nieoczekiwane zmiany biegu rzeki. Dzieje się tak za sprawą szybkiego odkładania naniesionego materiału. Takie zmiany niosą niekorzystne skutki dla gospodarki człowieka. Liczy się już 26 zmian biegu tej rzeki.

Rzeka i jej okolice prócz niesamowitych widoków ma nam do zaoferowania moc atrakcyjnych miejsc zabytkowych wiążących się z kulturą oraz religią. Wypiętrzone wydmy Pustyni Tengger wsypują piach do Żółtej Rzeki co daj niesamowity efekt dla oczu każdego turysty. Podczas naszego rejsu w górę biegu tejże rzeki mijamy prowincję Gansu.

Tutaj znajdują się przepiękne formacje skalne wybijające się w niebo w kanionie, gdzie rzeka Huang He przedziera się przez masyw Mai Shan. Możemy tutaj podziwiać kompleks grot buddyjskich Bingling Si, a także kolekcję rzeźb i malowideł w setkach małych grot które otaczają potężną figurę siedzącego Buddy. Ciekawa kultura oraz przepiękne zabytki na tle Żółtej Rzeki dają niezapomniane wspomnienia dla każdego podróżnika.

Zobacz również:
Najdłuższe rzeki świata
Największe jeziora świata
Morza i oceany

Rzeki - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rzeki

Galeria
Rzeki
Hotele
Rzeki

Kuchnia
Rzeki

Rzeki
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rzeki Pogoda
Rzeki
Rzeki
Poradnik
Rzeki
Warto
zobaczyć
Rzeki
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rzeki Rzeka Jangcy Rzeki Ob-Irtysz Rzeka Amur Rzeka Huang He

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *