Rzeka Jangcy- Chang Jiang jest najdłuższą rzeką w Chinach i kwalifikuje się jako trzecia pod względem długości rzeka na świecie zaraz po Amazonce i Nilu. Rzeka uchodzi do Morza Wschodniochińskiego tworząc deltę. W jej ujściu uformowały się liczne wyspy gdzie największą jest Chongming w Szanghaju.
Jej źródła znajdują się w Tybecie a długość tej rzeki wynosi 6300 km. Zajmuje ona ok. 1/5 powierzchni Chin. Jest jednym z najważniejszych szlaków handlowych a także pozwala na nawadnianie pól ryżowych. Wzdłuż jej rzeki zamieszkuje około 350 mln ludzi.
Zapora Trzech Przełomów jest najsłynniejszą budową na Jangcy i trwała 17 lat. Występują także na niej liczne tamy, kanały czy sztuczne zbiorniki a także budowle hydroenergetyczne. Służą one do produkcji energii elektrycznej.
Pod wpływem deszczów monsunowych oraz tajania śniegów w górach Qin Ling a także na Wyżynie Tybetańskiej poziom wód Jangcy latem podnosi się. Funkcję naturalnych regulatorów stanów wody pełnią jeziora Dongting Hu i Poyang Hu mieszczące się w dolnej części dorzecza Jangcy.
Podczas rejsu rzeką Jangcy turyści będą mogli zobaczyć malownicze zielone pola tarasowe z małymi wioskami a także przepiękne pejzaże. Jedną z głównych atrakcji jest zobaczenie góry Pingdu Shan o której chodzą legendy iż jest siedliskiem duchów i diabłów. Z samego wzgórza Króla Piekieł możemy podziwiać przepiękny widok na rzekę Jangcy. Oczywiście naszej uwadze nie może ujść krajobraz Trzech Przełomów (ośmiokilometrowy wąwóz Qutang, i czterdziestokilometrowy Wu ). W tym miejscu będziemy mogli dostrzec najpiękniejsze kaniony, wchodzące w rzekę klify oraz urwiska.
Pisząc o turystyce nie można nie wspomnieć o kontrowersyjnej budowli mianowicie Zaporę Trzech Przełomów. Ma ona pełnić funkcję elektrowni wodnej oraz zwiększyć żeglowność rzeki. Także jest na co popatrzeć więc przyjezdnych nie brakuje.
Zobacz również:
Najdłuższe rzeki świata
Największe jeziora świata
Morza i oceany