Rzeka Jangcy

Rzeka Jangcy

Rzeka Jangcy

Rzeka Jangcy- Chang Jiang jest najdłuższą rzeką w Chinach i kwalifikuje się jako trzecia pod względem długości rzeka na świecie zaraz po Amazonce i Nilu. Rzeka uchodzi do Morza Wschodniochińskiego tworząc deltę. W jej ujściu uformowały się liczne wyspy gdzie największą jest Chongming w Szanghaju.

Jej źródła znajdują się w Tybecie a długość tej rzeki wynosi 6300 km. Zajmuje ona ok. 1/5 powierzchni Chin. Jest jednym z najważniejszych szlaków handlowych a także pozwala na nawadnianie pól ryżowych. Wzdłuż jej rzeki zamieszkuje około 350 mln ludzi.

Zapora Trzech Przełomów jest najsłynniejszą budową na Jangcy i trwała 17 lat. Występują także na niej liczne tamy, kanały czy sztuczne zbiorniki a także budowle hydroenergetyczne. Służą one do produkcji energii elektrycznej.

Pod wpływem deszczów monsunowych oraz tajania śniegów w górach Qin Ling a także na Wyżynie Tybetańskiej poziom wód Jangcy latem podnosi się. Funkcję naturalnych regulatorów stanów wody pełnią jeziora Dongting Hu i Poyang Hu mieszczące się w dolnej części dorzecza Jangcy.

Podczas rejsu rzeką Jangcy turyści będą mogli zobaczyć malownicze zielone pola tarasowe z małymi wioskami a także przepiękne pejzaże. Jedną z głównych atrakcji jest zobaczenie góry Pingdu Shan o której chodzą legendy iż jest siedliskiem duchów i diabłów. Z samego wzgórza Króla Piekieł możemy podziwiać przepiękny widok na rzekę Jangcy. Oczywiście naszej uwadze nie może ujść krajobraz Trzech Przełomów (ośmiokilometrowy wąwóz Qutang, i czterdziestokilometrowy Wu ). W tym miejscu będziemy mogli dostrzec najpiękniejsze kaniony, wchodzące w rzekę klify oraz urwiska.

Pisząc o turystyce nie można nie wspomnieć o kontrowersyjnej budowli mianowicie Zaporę Trzech Przełomów. Ma ona pełnić funkcję elektrowni wodnej oraz zwiększyć żeglowność rzeki. Także jest na co popatrzeć więc przyjezdnych nie brakuje.

Zobacz również:
Najdłuższe rzeki świata
Największe jeziora świata
Morza i oceany

Rzeki - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rzeki

Galeria
Rzeki
Hotele
Rzeki

Kuchnia
Rzeki

Rzeki
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rzeki Pogoda
Rzeki
Rzeki
Poradnik
Rzeki
Warto
zobaczyć
Rzeki
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rzeki Rzeka Jangcy Rzeki Ob-Irtysz Rzeka Amur Rzeka Huang He

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *