Oficjalna nazwa: Panama, Republika Panamy
Oryginalna nazwa: República de Panama
Stolica: Panama
Ludność: 3 293 000
Powierzchnia: 78 200 km²
Język: hiszpański
Waluta: 1 balboa (B) = 100 centesimos
Największe miasta: Panama, San Miguel, David, Penonomé, Colón
Panama to państwo położone w Ameryce Środkowej. W południowej części graniczy ono z kontynentem Ameryki Południowej. Krajobraz jest tam urozmaicony, panuje klimat równikowy. Przyroda jest bardzo dobrze zachowana.
Panama to kraj położony w strefie klimatu równikowego. Na północy występuje jego wybitnie wilgotna odmiana. Duży wpływ na jego wilgotność ma bliskość wielu akwenów morskich. Cechą tego klimatu są bardzo wysokie temperatury i obfite opady deszczu.
Średnie temperatury są typowe dla klimatu równikowego. Wahają się od dwudziestu sześciu do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Amplitudy roczne, jak i dobowe, nie są wysokie. Od tego schematu odbiegają jedynie tereny górskie, w których notuje się temperatury średnio o dziesięć stopni Celsjusza niższe, niż na terenie reszty kraju. Poziom nasłonecznienia jest tam bardzo duży, co jest związane z położeniem państwa niedaleko równika.
Opady w Panamie są bardzo wysokie. Na południu kraju nie występuje pora sucha. Jednak najintensywniejsze opady notuje się w miesiącach letnich. Natomiast na północy nie notuje się zmiany w opadach w obrębie całego roku. Deszcze są tam tak samo intensywne na przestrzeni całego roku. Częstym zjawiskiem są gwałtowne burze.
Flora Panamy jest w bardzo dobrym stanie. Człowiek nie bardzo ingerował na tych terenach w przyrodę. Właśnie dlatego możemy tam podziwiać dziewiczy, wilgotny las tropikalny. Stanowi on główną formację roślinną. Spotkać tam można takie gatunki drzew, jak hebanowiec, mahoń, palisander, czy drzewo kampeszowe. Licznie występują liany i epifity. Powszechne są różne gatunki palm. Od strony Pacyfiku można spotkać lasy bardziej suche, które w okresie suszy zrzucają liście. Ponadto południowa część kraju w niektórych miejscach porośnięta jest sawannami. Występują tam także suchorośla. W Panamie można obserwować aż dziewięć tysięcy roślin kwiatowych! Raj dla ogrodników.
Fauna występująca w Panamie, również nie została zdegradowana przez działalność ludzką. Występują tam zwierzęta typowe dla środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej. Jaguary i oceloty to jedne z najpowszechniej występujących w Panamie drapieżników. Małpy, tapiry i mrówkojady to inne z ssaków, jakie można obserwować w tym kraju. Gady reprezentowane są przez kajmany, węże i jaszczurki. Wiele z nich jest jadowitych, a przez to niebezpiecznych dla człowieka. Jadowite mogą być również owady, które obficie występują na terenach państwa. Liczne w gatunki są także ptaki, a wiele z nich jest upierzonych we wszystkich kolorach tęczy.
Dlaczego warto odwiedzić Panamę?
Główną atrakcją, z której kojarzone jest to państwo, to Kanał Panamski. Chyba nie ma osoby, która by o nim nie słyszała. Projekt jego stworzenia i prace z tym związane zostały zainicjowane przez Francuzów. Oni też byli projektantami i twórcami kanału Sueskiego. Jednak Budowa Kanału Panamskiego nie poszła tak łatwo, jak by się tego można było spodziewać. Spotkało ich tutaj wiele chorób, na które nie byli uodpornieni, takich jak febra czy malaria. Wiele firm zbankrutowało przy wykonywaniu tego projektu. Dzieło w końcu dokończył rząd Stanów Zjednoczonych. Zdecydowanie jest to budowla o bogatej i ciekawej historii. A czuje się ją, gdy mamy sposobność do odwiedzenia tego miejsca.
Stolica Panamy to miasto na wskroś nowoczesne. Znajduje się tam wiele drapaczy chmur. Nie brak tam nowoczesnych rozwiązań, biurowców i wszystkiego, o czym można pomyśleć w kontekście dobrze rozwiniętego, nowoczesnego miasta. Natomiast w północnej części kraju mamy zadziwiający kontrast. Indianie zamieszkujący te regiony do dziś używają tradycyjnych rozwiązań. Do transportu używają koni, mieszkają w chatach pokrytych strzechą. Wszystko to razem daje niesamowity kontrast, który utyka w pamięci.