Malta

Oficjalna nazwa: Malta, Republika Malty
Oryginalna nazwa:Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta
Stolica: Valletta
Ludność: 403 532
Powierzchnia: 316 km²
Język: maltański, angielski
Waluta:1 lira maltańska (LM) = 100 centów
Największe miasta:


Mapa
Malta mapa

Malta jest jednym z najmniejszych państw świata. Leży ona na Morzu Śródziemnym, w Południowej Europie. W skład tego państwa wchodzą takie wyspy, jak: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla. Linia brzegowa tego państwa jest dosyć dobrze rozbudowana. Wystepują tam liczne zatoki i półwyspy. Część wybrzeża została mocno zmieniona przez człowieka.

Malta jest jedynym krajem, który należy do Europy, gdzie nie występuje zima. Lata natomiast są długie i gorące. Leży przy granicy stref zwrotnikowej i podzwrotnikowej, co ma Duzy wpływ na klimat tam panujący. Klimat śródziemnomorski Malty jest stosunkowo ciepły i suchy. Występuje duże nasłonecznienie.

Malta jest wyspą endemitów – gatunków występujących tylko i wyłącznie na jej terenie. Lasy na wyspach Malty zostały prawie doszczętnie zniszczone przez człowieka. Ostały się jedynie niewielkie siedliska dębu ostrolistnego. Zdecydowanie dominującą formacją roślinną jest makia. Jednak wszędzie jest to roślinność wtórnego pochodzenia. Jest to związane z eksploatacją wyspy przez tamtejszą ludność. Zachwycają natomiast naturalne siedliska kwiecistych stepów, których nie można spotkać w innych państwach o podobnym położeniu geograficznym.

Na Malcie nie występuje zbyt wiele gatunków zwierząt. Skład gatunkowy jest zdecydowanie ubogi. Nie ma tutaj dużych ssaków, jedynie małe gryzonie. Można zobaczyć również krety i nietoperze, które są nieobce każdemu z nas. Jeże i łasice również są rodzimymi mieszkańcami Malty. Jest to wyspa tranzytowa dla wielu gatunków ptaków, które migrują z Afryki do Europy w okresie lata i odwrotnie, w okresie zimy.

Dlaczego warto odwiedzić Maltę?

Przede wszystkim Malta kusi pogodą. Prawie zawsze jest tu słonecznie. Pogoda jak na zamówienie! Morze jest przejrzyste i krystalicznie czyste. Malta ma do zaoferowania również wiele budowli historycznych, związanych z rozbudową tego państwa. Mieszkańcu Malty są gościnni, a ośrodki wypoczynkowe komfortowe i przygotowywane precyzyjnie pod wymagania turystów, którzy mają ochotę spędzić miły czas w otoczeniu plaży, morza i palm.

Przodującą atrakcją turystyczną jest tutaj nurkowanie. Bliskość raf koralowych i oferowana przez nie bioróżnorodność nęci wiele osób, które lubią podziwiać magię przyrody. A na rafach koralowych jest co. Kolorowe ryby, gąbki w naturalnym środowisku oraz wiele innych skorupiaków i ukwiałów, tworzą niebanalną kompozycję. Mogłoby się wydawać – żywy dywan. Zobaczyć to na własne oczy wydaje się być niezapomnianym przeżyciem. Zresztą kto nie chciałby zobaczyć rafy koralowej na własne oczy?

Plaże na Malcie są raczej kamieniste. Zejścia do wody bywają strome. Jednak bywają udogodnienia w postaci licznych drabinek ułatwiających dostanie się do wody. Nie są to raczej warunki odpowiadające kąpieli z dziećmi, ponieważ nie ma tam zbyt wielu płycizn. Piaszczyste plaże znajdują się natomiast na dwóch wyspach: Cirkewwa i Mellieha.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *