Salwador

Oficjalna nazwa: Salwador, Republika Salwadoru
Oryginalna nazwa: República de El Salvador
Stolica: San Salvador
Ludność: 6 820 000
Powierzchnia: 21 040 km²
Język: hiszpański
Waluta: 1 colon salwadorski (C) = 100 centavos
Największe miasta: San Salvador, Soyapanga, Santa Ana, Mejicanos i San Miguel


Mapa Salwadoru
Salwador mapa

Salwador to państwo położone w Ameryce Północnej, nad Oceanem Spokojnym. Cechuje się krajobrazem zdecydowanie górzystym. Klimat jest podrównikowy, występuje tam pora sucha i deszczowa.

Salwador położony jest w strefie klimatu podrównikowego o charakterze wilgotnym. Duży wpływ na klimat tam panujący mają prądy morskie. Występuje tutaj pora sucha i deszczowa. Praktycznie przez cały rok panuje wysoka temperatura. Natomiast w górach obserwuje się występowanie pięter roślinnych. Tereny nisko położone to te, w których klimat jest bardzo gorący. Latem temperatury wysokie są wszędzie, natomiast zimą w nadbrzeżnej części kraju oraz u podnóża gór występują temperatury wysokie. Zimą nadbrzeża są nadal regionem ciepłym, natomiast w górach, szczególnie ich wysokich partiach, temperatury są niskie. Średnia temperatura zimą wynosi tam około dziesięciu stopni Celsjusza. Opady w tym kraju są mocno zróżnicowane. Jest to związane z rzeźbą terenu. Największe opady występują w górach. Obfite, jednak mniejsze niż w górach, opady występują również na wybrzeżu.

Naturalna roślinność kraju jest w bardzo dużym stopni wyniszczona. Duży obszar zajmują tereny używane pod rolnictwo. Lasy obejmują zaledwie sześć procent całej powierzchni kraju, jest to mało. Są to lasy, w których występują gatunki drzew zrzucających liście w okresie suszy. Można również spotkać gatunki typowe dla obszarów równikowych, takie jak mahoń. Na terenach górskich można obserwować sosny i dęby. W pobliżu wybrzeża fragmentarycznie występuje roślinność namorzynowa oraz ta, która lubi środowisko bagienne.
Świat zwierząt jest ubogi. Salwador w Ameryce Północnej jest państwem, w którym występuje najmniejsza bioróżnorodność. Można tutaj obserwować, gdy ma się duże szczęście, jaguary i tapiry. W pobliżu wybrzeża i ujść rzek można spotkać aligatory i żółwie. W przybrzeżnych wodach można spotkać wiele gatunków ryb.

Dlaczego warto odwiedzić Salwador?
Salwador posiada duży wachlarz atrakcji turystycznych. Rozpocząć można od licznych plaż, na których większość turystów znajduje upragniony relaks i spokój. Jednak duża część turystów, którzy przyjeżdżają do Salwadoru, pragnie wdrożyć się w historię burzliwych dziejów, jakie miały miejsce w tym kraju. Podziwiać tutaj można liczne fortyfikacje, zabytkowe armaty oraz wiele innych pozostałości po rewolucji.

Na uwagę zasługuje również niezwykły krajobraz, w którym dominują liczne wulkany. Jest to niespotykane w Polsce, dlatego też wydaje się to być tak atrakcyjne do zobaczenia. Posiadłości z czasów kolonialnych zdobią rolnicze doliny. Stare miasteczka również wydają się być wyciętymi z czasów ziemskich. Małe, białe kościółki są nie lada ozdobą.

Wybierając się do Salwadoru, nie możemy ominąć jego stolicy – San Salwador. Miasto to ucierpiało wiele razy, w nawiedzających te tereny trzęsieniach ziemi. Dlatego niewiele z zabudowań kolonialnych udało się uratować. Jednak w centrum miasta skupiają się co ciekawsze atrakcje. Liczne pomniki, Pałac Narodowy, czy w niedawnych czasach odrestaurowana katedra, to nieliczne z zabytków, jakie można tam obserwować. Oferta turystyczna zawiera również jednodniowe wycieczki, organizowane przez osoby zamieszkujące Salwador, a więc obeznane z tymi piękniejszymi miejscami. Proponowane są między innymi wycieczki do jeziora Ilopango, czy wulkanu San Salwador.

Ci, którzy preferują piaszczyste plaże, powinni się wybrać do Costa Del Sol. Widoki, jakie można tam podziwiać – przede wszystkim Ocean Spokojny w całej jego okazałości – zapierają dech w piersiach. Jest to idealne miejsce dla fanów surfingu.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *