Mongolia

Oficjalna nazwa: Mongolia
Oryginalna nazwa: Монгол улс, Mongol uls
Stolica: Ułan Bator
Ludność: 2 736 800
Powierzchnia: 1 564 116 km²
Język: mongolski
Waluta: 1 tugryk (Tug) = 100 mongów
Największe miasta: Uliastaj, Ułan Bator


Mapa Mongolii
Mongolia mapa

Mongolia to duże państwo, położone w Środkowej Azji. Ukształtowanie terenu jest wyżynno-górzyste. Klimat w tym kraju jest surowy. Zimy tam są bardzo mroźne, a lata upalne. Jest to klimat umiarkowany, wybitnie kontynentalny. Wilgotność powietrza jest bardzo niska.

Roślinność w Mongolii dzieli się na cztery strefy. Pierwszą z nich, porastającą góry w północnej części kraju jest tajga. Kolejno można wyróżnić stepy oraz pustynie. Czwartą strefą roślinności jest flora występująca w dolinach rzek, gdzie ziemia jest stosunkowo dobrze nawodniona.

W Mongolii, ze względu na niewielkie zaludnienie, występuje bogata fauna. Ludzie nie ingerują w środowisko, więc wiele siedlisk zostało nie naruszonych przez człowieka. Sprzyja to zasiedlaniu terenów Mongolii przez rzadkie zwierzęta, a bioróżnorodność jest olbrzymia. Na północy można spotkać takie gatunki jak jelenie, rosomaki, niedźwiedzie brunatne, czy rysie. Ciekawym zwierzęciem występującym w tamtych terenach jest koziorożec syberyjski. Na stepach można spotkać przedstawicieli koniowatych – kułany. Uważać należy na niebezpiecznego węża, który zamieszkuje te tereny, jest nim mokasyn dalekowschodni. Gad ten należy do rodziny grzechotnikowatych i jest mocno jadowity.

Dlaczego warto odwiedzić Mongolię?

W Mongolii wartym uwagi miastem jest zdecydowanie jej stolica – Ułan Bator. Zobaczyć tam można klasztory lamajskie. Jednym z najbardziej sławnych jest klasztor Gandan, który powstał w dziewiętnastym wieku. Aż do 1990 roku był to jedyny działający klasztor w Mongolii. Po tym roku został znacznie rozbudowany, co zaowocowało mianowaniem go najważniejszym ośrodkiem kultury buddyjskiej w Mongolii. Klasztor ten jest jedynym w swoim rodzaju zbiorem dawnej architektury. W jego wnętrzach ukryte są rękopisy i ksylografy, które mają olbrzymią wartość. Ponadto zdobią go liczne rzeźby oraz malarstwo religijne.

Godnym uwagi jest również muzeum Czojdżin lamy. Znajduje się ono w klasztorze, który położony jest w centrum Ułan Batoru. Powstał on w pierwszej połowie dwudziestego wieku i poświęcony został wyroczni państwowej (Czojdżin lamie). Zbudowano go w stylu chińskim, a do zdobień zużyto około dwuch tysięcy ton czystego srebra. Obecnie w klasztorze istnieje Muzeum Historii Religii, które zostało utworzone w 1942 roku. Jest to jeden z najcenniejszych zespołów klasztorów w Mongolii, przede wszystkim ze względu na kruszec, z którego został wykonany.

Pałac Czin wan Chanddordża to budynek niewielkich rozmiarów, również znajdujący się w stolicy Mongolii. Zbudowano go na początku dwudziestego wieku. Po pewnym czasie uznano za zabytek, następnie powstało w nim muzeum. Dziś zlokalizowana tam jest restauracja. Budynek ukazuje ciekawe połączenie dwóch styli architektonicznych. Górna część wykonana została w stylu chińskim, natomiast dolna nawiązuje do architektury miasta Irkucka. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawy obiekt do odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *