Mongolia

Oficjalna nazwa: Mongolia
Oryginalna nazwa: Монгол улс, Mongol uls
Stolica: Ułan Bator
Ludność: 2 736 800
Powierzchnia: 1 564 116 km²
Język: mongolski
Waluta: 1 tugryk (Tug) = 100 mongów
Największe miasta: Uliastaj, Ułan Bator


Mapa Mongolii
Mongolia mapa

Mongolia to duże państwo, położone w Środkowej Azji. Ukształtowanie terenu jest wyżynno-górzyste. Klimat w tym kraju jest surowy. Zimy tam są bardzo mroźne, a lata upalne. Jest to klimat umiarkowany, wybitnie kontynentalny. Wilgotność powietrza jest bardzo niska.

Roślinność w Mongolii dzieli się na cztery strefy. Pierwszą z nich, porastającą góry w północnej części kraju jest tajga. Kolejno można wyróżnić stepy oraz pustynie. Czwartą strefą roślinności jest flora występująca w dolinach rzek, gdzie ziemia jest stosunkowo dobrze nawodniona.

W Mongolii, ze względu na niewielkie zaludnienie, występuje bogata fauna. Ludzie nie ingerują w środowisko, więc wiele siedlisk zostało nie naruszonych przez człowieka. Sprzyja to zasiedlaniu terenów Mongolii przez rzadkie zwierzęta, a bioróżnorodność jest olbrzymia. Na północy można spotkać takie gatunki jak jelenie, rosomaki, niedźwiedzie brunatne, czy rysie. Ciekawym zwierzęciem występującym w tamtych terenach jest koziorożec syberyjski. Na stepach można spotkać przedstawicieli koniowatych – kułany. Uważać należy na niebezpiecznego węża, który zamieszkuje te tereny, jest nim mokasyn dalekowschodni. Gad ten należy do rodziny grzechotnikowatych i jest mocno jadowity.

Dlaczego warto odwiedzić Mongolię?

W Mongolii wartym uwagi miastem jest zdecydowanie jej stolica – Ułan Bator. Zobaczyć tam można klasztory lamajskie. Jednym z najbardziej sławnych jest klasztor Gandan, który powstał w dziewiętnastym wieku. Aż do 1990 roku był to jedyny działający klasztor w Mongolii. Po tym roku został znacznie rozbudowany, co zaowocowało mianowaniem go najważniejszym ośrodkiem kultury buddyjskiej w Mongolii. Klasztor ten jest jedynym w swoim rodzaju zbiorem dawnej architektury. W jego wnętrzach ukryte są rękopisy i ksylografy, które mają olbrzymią wartość. Ponadto zdobią go liczne rzeźby oraz malarstwo religijne.

Godnym uwagi jest również muzeum Czojdżin lamy. Znajduje się ono w klasztorze, który położony jest w centrum Ułan Batoru. Powstał on w pierwszej połowie dwudziestego wieku i poświęcony został wyroczni państwowej (Czojdżin lamie). Zbudowano go w stylu chińskim, a do zdobień zużyto około dwuch tysięcy ton czystego srebra. Obecnie w klasztorze istnieje Muzeum Historii Religii, które zostało utworzone w 1942 roku. Jest to jeden z najcenniejszych zespołów klasztorów w Mongolii, przede wszystkim ze względu na kruszec, z którego został wykonany.

Pałac Czin wan Chanddordża to budynek niewielkich rozmiarów, również znajdujący się w stolicy Mongolii. Zbudowano go na początku dwudziestego wieku. Po pewnym czasie uznano za zabytek, następnie powstało w nim muzeum. Dziś zlokalizowana tam jest restauracja. Budynek ukazuje ciekawe połączenie dwóch styli architektonicznych. Górna część wykonana została w stylu chińskim, natomiast dolna nawiązuje do architektury miasta Irkucka. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawy obiekt do odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *