Kenia Malindi

[Not a valid template]Malindi jest nadbrzeżnym miastem nad zatoką o tej samej nazwie, u ujścia rzeki Galana do Oceanu Indyjskiego. Leży mniej więcej 120 km na północ od Mombasy. Zamieszkuje ją około 117 000 osób. Miasto żyje z turystyki, posiada niewielkie lotnisko i kolejowe połączenie z Mombasą i Lamu.

Było miejscem osiedlania się ludności Swahili od XIV w., w tym czasie walczyło z Mombasą o dominację w tej części Wschodniej Afryki, stało się też miastem portowym dla obcych przybyszów i ich zbrojnych oddziałów. W 1414 r. Malindi odwiedzić chiński odkrywca i podróżnik Zheng He, władca miasta podarował mu wówczas żyrafę, która popłynęła do Chin.

Vasco da Gamma żeglując do Indii zatrzymał się tutaj na krótki postój, aby wynająć przewodnika do Indii w 1498 r., wzniósł wówczas kolumnę, której szczątki zachowały się nad zatoką. Rok później Portugalczycy zaczęli handlować z miejscową ludnością, port służył jako przystanek na drodze do Indii. Z tego czasu przetrwał kościół, wybudowany przez Europejczyków.

Na plaży zachowało się wiele przykładów tradycyjnej architektury swahili jak meczet Juma, pałac i sieć uliczek.

Największą atrakcją jest niewątpliwie położona zaledwie 300 metrów od brzegu, bajeczna rafa koralowa. Oprócz nurkowania można tutaj uprawiać wędkarstwo, surfing lub poleniuchować na przepięknej, złocistej plaży.

Do najlepiej ocenianych restauracji należą Old Man and the Sea, anna & andrew’s bahatia galateria oraz KB Karen Blixen.

Odwiedzając Malindi warto zajrzeć do pobliskiego Watanamu, leżącego na piaszczystym cyplu pomiędzy zatokami Watanamu, Blue Lagoon i Turtle. Obszary te podlegają ochronie jako Narodowy Park Morski Watanamu, najlepsze miejsce do nurkowania w całej Afryce Wschodniej.

Tuż przy brzegu rozciągają się koralowe ogrody, dom dla około 600 gatunków ryb, 110 gatunków korali oraz wielu bezkręgowców, skorupiaków i mięczaków. Woda jest cudownie ciepła, od czerwca do listopada ma 20˚C a przez resztę roku prawie 30˚C. ONZ uznał Park Watanamu za Światowy Rezerwat Biosfery.

[Not a valid template]Nieopodal znajdują się Ruiny Gedi, pozostałości miasta swahili zamieszkanego od XIII do XVII w. Niegdyś było to kwitnące miejsce zasiedlone przez muzułmanów. Wykopaliska archeologiczne odsłoniły dowody na handel z wieloma obszarami świata – znaleziono paciorki z Wenecji, monety i porcelanę z Chin oraz nożyczki z Hiszpanii. W Gedi stał meczet, pałac oraz duże, kamienne rezydencje z systemem kanalizacji.

Kenia - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kenia

Galeria
Kenia
Hotele
Kenia

Kuchnia
Kenia

Kenia
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kenia Pogoda
Kenia
Kenia
Poradnik
Kenia
Warto
zobaczyć
Kenia
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur Małe Indie Kenia Mombasa Indie Kalkuta Egipt Sharm el-Sheikh Tunezja Hammamet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *