Kenia Kultura

Kenia jest krajem bardzo zróżnicowanym etnicznie, zamieszkiwanym przez 42 różne plemiona posiadające własny język, oryginalną kulturę i system wierzeń.

Religia w Kenii
Konstytucja gwarantuje wolność wyznania i nie ma oficjalnej religii państwowej. Dominuje chrześcijaństwo, które wyznaje prawie połowa mieszkańców, większość skupiona w kościele anglikańskim i katolickim.

Liturgia różni się od znanej nam, w czasie mszy wierni klaszczą w ręce, czasami tańczą i grają muzykę używając tradycyjnych instrumentów, między innymi bębnów.

Drugą najpopularniejsza religią jest islam wyznania szyickiego i sunnickiego, muzułmanie zamieszkują przeważnie wschodnie rejony i większe miasta. Tradycyjne religie afrykańskie prawie całkiem zaniknęły, można je spotkać jedynie u ludów, które oparły się modernizacji.

Mieszkańcy kraju znają i używają języka angielskiego, poziom edukacji jest dosyć wysoki, po czasach kolonizacji panuje wszechobecna kultura angielska, tak w zasadach zachowania, zwyczajach jak i kulturze. Kenijczycy to ludzie spokojni, serdeczni i gościnni, łatwo zaprzyjaźniają się z przybyszami. Tradycyjnym pozdrowieniem, które możemy usłyszeć na ulicy jest:

Kenia przez kilka stuleci znajdowała się pod silnym wpływem kultury arabskiej, szczególnie jej wybrzeże. Kuszyci, a potem Arabowie zamieszkiwali kraj przed obecnymi plemionami Bantu czy Nilotami. Dzisiejsi obywatele Kenii znacznie lepiej przystosowali się do panujących warunków, Arabowie pozostali na wybrzeżu, gdzie powstało wiele pięknych miast, z typową architekturą islamu obfitującą w przysadziste, bielone domy zdobione ażurowymi rzeźbieniami i koronkowym wykończeniem drzwi.

Z połączenia obu kultur powstał język swahili (suahili), dodatkowo wzbogacony o terminy angielskie.

Niezwykłą kulturę posiadają także, zamieszkujące regiony pogranicza Kenii, Ugandy i Tanzanii plemiona Luo. Większość wyznaje obecnie katolicyzm lub odmiany protestantyzmu lecz nadal żywe są dawne tradycje.

Wierzą w boga Jouk, obok którego występują także inne bóstwa, objawiające się na ziemi jako drzewa, skały i rośliny. Na przykład drzewo figowe zamieszkiwane jest przez bóstwa opiekuńcze, należy do księżyca a otaczająca je ziemia jest święta.

Wielkim szacunkiem otaczają rzeki oraz wielkie Jezioro Wiktorii – niegdyś miał je zamieszkiwać olbrzymi pyton zwany Nyang’idi, zapewniający wszelki dobrobyt mieszkańcom otaczających wiosek. Kiedy nadchodziła susza, stawał na powierzchni jeziora i zamieniał się w tęczę.

Źródła archeologiczne potwierdziły że przodkowie Luo wyemigrowali do Kenii znad Nilu, by osiedlić się nad Jeziorem Wiktorii.

Kenia - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kenia

Galeria
Kenia
Hotele
Kenia

Kuchnia
Kenia

Kenia
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kenia Pogoda
Kenia
Kenia
Poradnik
Kenia
Warto
zobaczyć
Kenia
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur galeria Malediwy Galeria Dominikana galeria Tajlandia galeria Syria galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *