Kenia ceny i zakupy

[Not a valid template]Z Kenii najchętniej przywoziły stosunkowo tanie ale wyjątkowo egzotyczne rzeźby wykonane przez mieszkańców kraju w drewnie lub steatycie.

Ten ostatni materiał to tak naprawdę mocno zbity talk o barwie zielonkawej, można go łatwo zarysować paznokciem, dlatego zwany jest kamieniem mydlanym. Sławny stał się jednak dzięki niezwykłej właściwości kumulacji ciepła.

Można także spotkać wyjątkowo piękne wyroby z malachitu.

Na szczególną uwagę zasługują prace wykonywane przez członków plemienia Makonde zamieszkującego Tanzanię i Mozambik. Pokazują świat wierzeń i mitów ludu Makonde, wypełniające go duchy i diabły, groteskowe postacie z wielkimi głowami, cyklopowym okiem na środku czoła, mające napełnić oglądającego lękiem albo też smukłe, delikatne postacie przedstawiające członków plemienia.

Arcydzieła sztuki Makonde znalazły się w wielu muzeach sztuki afrykańskiej i nowoczesnej.

Surowcem do wyrobu rzeźb jest poczernione drzewo różane, nie używa się już do tego celu kości słoniowej, handel którą jest surowo zabroniony w większości krajów afrykańskich.

Wyrobem miejscowym są też lekkie, kolorowe i niezwykle oryginalne kosze z sizalu zwane kindos, czasem z dodatkiem kory baobabu jako ozdoby lub z wplecionymi paciorkami.

Z ubrań popularne są kangi, wzorzyste, bawełniane suknie noszone przez kobiety oraz męskie opaski biodrowe, także chętnie kupowane przez turystów. Kangi są sprzedawane parami, zdobią je kolorowe nadruki w miejscowym języku suahili – jednak nie pochodzą z Kenii, najwięcej sprowadza się z Dalekiego Wschodu.

Najciekawszymi pamiątkami pozostają ozdoby z paciorków, bębny i inne ludowe, afrykańskie instrumenty, elementy uzbrojenia jak tarcze i włócznie, ręcznie wyrabiane stołeczki i biżuteria metalowa. Do najbardziej spektakularnych należą tradycyjne, ślubne naszyjniki masajskie.

Sprzedawane powszechnie maski nie wywodzą się z tradycji Kenii, specjalnie dla turystów sprowadzane są z Afryki Zachodniej i Środkowej.

Nie należy kupować korali, muszli, motyli, skór dzikich zwierząt, wyrobów z kości i włosia słoni – wszystkie te przedmioty są objęte zakazem wywozu.

Walutą w Kenii jest szyling kenijski (Ksh), za 1 zł otrzymamy ok. 20 Ksh. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach i na ulicy. W bankach, jak wszędzie, od takiej transakcji trzeba zapłacić prowizję. Kantorów nie spotyka się zbyt wiele, jeżeli więc na niego natrafimy, warto wymienić większą sumę. Najwięcej banków i kantorów znajdziemy w stolicy kraju, Nairobii, banki są tu otwarte w dni powszednie – jeżeli chcemy skorzystać z karty płatniczej, najlepiej to zrobić właśnie tutaj.

W Mombasie działają jedynie cztery filie Barclays Bank, otwarte od 9.00 do 15.00, znajdziemy tu kilka kantorów w centrum i w pobliżu twierdzy miejskiej. Za towary i usługi najlepiej płacić gotówką.

Za posiłek w ulicznym barze czy restauracji typu fastfood zapłacimy 5 Ksh, danie w przeciętnej restauracji to wydatek ok. 400 Ksh, obiad w 5-gwiazdkowym hotelu może kosztować nawet 1000 Ksh.

Zakwaterowanie w hotelu na wybrzeżu jest droższe niż w głębi kraju, taksówka na dworzec lub lotnisko kosztuje od 150 Ksh, podróż pociągiem od 500 do 4 000 Ksh, w zależności od ilości przejechanych kilometrów i klasy przedziału.

W restauracji należy zostawić co najmniej 10 % napiwku, za szklankę wody mineralnej będziemy tutaj musieli zapłacić ok. 100 Ksh.

Bochenek chleba kosztuje w Kenii ok. 10 Ksh, woda 1,5 l ok. 65 Ksh, piwo 0,5 l 100 Ksh.

W Nairobi można skorzystać z kafejek internetowych, których jest w mieście cała masa, w pozostałych ośrodkach kraju jest ich co najmniej kilka, za minutę zapłacimy około 1 Ksh.

Kenia - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kenia

Galeria
Kenia
Hotele
Kenia

Kuchnia
Kenia

Kenia
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kenia Pogoda
Kenia
Kenia
Poradnik
Kenia
Warto
zobaczyć
Kenia
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur galeria Malediwy Galeria Dominikana galeria Tajlandia galeria Syria galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *