Ocean Indyjski

Ocean Indyjski ograniczony jest od wschodu przez Australię, Wyspy Sundajskie oraz Półwysep Malajski, od zachodu przez Afrykę i Półwysep Arabski. Od południa przez Antarktydę (Ocean Południowy) natomiast od północy przez Azję. Zajmuje on 20 % powierzchni Wszechoceanu i jest trzecim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na świecie.

Obszar Oceanu Indyjskiego

Obszar Oceanu Indyjskiego

Jego warunki klimatyczne kształtują się pod wpływem oddziaływania kontynentu i oceanu. Półkula zachodnia należy do łagodniejszych wiatrów, lecz letnie sztormy czasem mogą być niebezpieczne. W miesiącach od października do kwietnia występują silne północno-wschodnie wiatry natomiast od maja do października przeważają wiatry wschodnie i południowe. W miesiącach wymiany monsunów zimowego i letniego u wybrzeży Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej występują cyklony.

Ocean ten łączy Bliski Wschód, Azję, Australię oraz Afrykę. Słabo jest tutaj rozwinięte rybołówstwo, które raczej jest stosowane do tamtejszych potrzeb lokalnych. Wytycza szlak przewozu produktów ropopochodnych oraz samej ropy naftowej z rejonu Indonezji i Zatoki Perskiej.

Zbiornik wodny posiada 73 556 000 km² powierzchni włączając w to Zatokę Perską oraz Morze Czerwone. Średnia głębokość wynosi 3890 m natomiast maksymalna 8047 m i nazywana jest Głębią Diamantina. Przybliżona objętość wynosi 292 130 000 km³ a linia brzegowa o długości 66 526 km jest słabo rozwinięta. Ocean ten jest jednym z cieplejszych zbiorników wodnych dlatego iż temperatura tutaj rzadko spada poniżej 25 °C. Jedynie w pobliżu Antarktydy obniża się do ok. 0 °C co w rezultacie kwalifikuje się w średniej na poziomie 17°C. Zasolenie tych wód wynosi 34,8 promila.

Na układ oceaniczny mórz Oceanu Indyjskiego składają się: Morze Czerwone, Morze Arafura, Andamańskie, Lakkadiwskie, Arabskie oraz Morze Timor.

Wzdłuż wybrzeży kontynentów znajdują się liczne wyspy m.in. Malediwy, Madagaskar, Tasmania, Cejlon, Wyspy Kergulena, Komory, Amiranty czy Sokotra.

W Oceanie Indyjskim wyróżniamy prądy stałe takie jak: Prąd Wiatrów Zachodnich, Madagaskarski, ciepły Południoworównikowy, Mozambicki oraz zimny Prąd Zachodnioaustralijski.

Ocean Indyjski posiada piękne rafy koralowe, bogate w różnego rodzaju gatunki koralowców takich jak: otwornice, glony, mięczaki czy mszywioły. Także spokojnie możemy nazwać go rajem dla zwolenników płetwonurkowania.

Morza i oceany - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Morza i oceany

Galeria
Morza i oceany
Hotele
Morza i oceany

Kuchnia
Morza i oceany

Morza i oceany
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Morza i oceany Pogoda
Morza i oceany
Morza i oceany
Poradnik
Morza i oceany
Warto
zobaczyć
Morza i oceany
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Morza i oceany Ocean Spokojny Ocean Indyjski Rzeki Portugalia pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *