Morze Egejskie

Morze Egejskie znajduje się między Azją Mniejszą, Półwyspem Bałkańskim a wyspami Rodos, Kretą i Karpathos. Jest morzem we wschodniej części morza Śródziemnego. Obszar tego akwenu podzielony jest pomiędzy Turcję i Grecję. Spór dotyczący przynależności państwowej niektórych wysp tego morza oraz eksploatacja zasobów ekonomicznych wpływa na pojawianie się napięć w stosunkach grecko-tureckich.

  • Powierzchnia- 196 350 km²
  • Maksymalna głębokość- 2591 m
  • Długość- 649 km
  • Szerokość- 320 km
  • Zasolenie: od 33 do 39‰

Temperatury wód powierzchniowych wahają się od 11 do 16°C zimą i od 22 do 25°C latem. Morze Egejskie stanowi obszar aktywny sejsmicznie i wulkanicznie. Występują tutaj liczne półwyspy oraz zatoki także śmiało można powiedzieć, że linia brzegowa jest doskonale rozwinięta. Liczne wyspy stanowią piękny i niesamowity obraz w połączeniu z tym morzem. Występują tu min. takie wyspy jak: Lesbos, Chios, Thasos czy Samotraka. W wodach Morza Egejskiego prowadzi się połowy makreli, sardeli, krewetek, sardynek czy głowonogów.

Morze to ze względu na występowanie licznych wysp, niesamowitych miejsc oraz przepięknych i malowniczych widoków kusi turystów by zwiedzać jego rejony. Przyjezdni którzy uwielbiają żeglugę, będą mieli wiele okazji by wypróbować swych sił na tym właśnie akwenie wodnym. Żegluga jachtem czarterowym sprawia ogromną przyjemność hobbystom gdyż występują tu liczne zatoki oraz wiele miejsc do zarzucania kotwicy. Wyspy oferują liczne możliwości rejsów co dodatkowo uatrakcyjnia tam pobyt. Dodatkowym atutem jest możliwość żeglowania przy brzegu (głównie u południowych wybrzeży wysp ) co jest ogromną zaletą dla początkujących skiperów. Także jeśli uwielbiacie żeglować lub chcielibyście spróbować nie ma lepszego miejsca od malowniczych wysp Morza Egejskiego.

Warto zobaczyć

Morze Karaibskie Morze Norweskie Morze Czerwone Morze Czarne Morze Azowskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *