Morze Czarne

Morze Czarne z kosmosu

Morze Czarne z kosmosu

Morze Czarne jego nazwa pochodzi od siarczków, jest największym zbiornikiem wody beztlenowej barwiących ją na czarno. Morze śródlądowe znajdujące się pomiędzy Azją Mniejszą , Kaukazem, Półwyspem Bałkańskim i Niziną Wschodnioeuropejską. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.

  • Powierzchnia 422 tys. km² z Morzem Azowskim 461 tys. km²
  • Średnia głębokość 1315 m
  • Objętość 555 000 km³
  • Zasolenie 18,3 – 22,5‰

Morze to jest połączone z Morzem Śródziemnym cieśninami Bosfor i Dardanele. Jedne z największych rzek uchodzących do Morza Czarnego to: Dunaj, Boh, Dniepr i Dniestr. Zasolenie przy dnie wzrasta, tak więc wody powierzchniowe nie mieszają się z głębinowymi co powoduje niski poziom tlenu w tym morzu. Występowanie siarkowodoru skutkuje brakiem jakiegokolwiek życia organicznego w głębinach. W części północno-zachodniej występują złoża ropy naftowej.

Rybołówstwo jest tutaj słabo rozwinięte (rocznie łowi się około 100 000 ton ryb) mimo sporej liczby gatunków ryb bo aż około 185 min. makrela czy ostroboka.

Temperatura wody latem dochodzi nawet do 29°C. Turyści coraz częściej wybierają Morze Czarne na miejsce swojego wypoczynku. Miasta położone nad nim oferują szereg atrakcji, dużo dobrej rozrywki co kusi przyjezdnych. Dodatkowo organizowane rejsy wycieczkowe po morzu wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród przyjezdnych i cieszą się dużą popularnością. Także mnóstwo zabytków i niezwykłych miejsc usytuowanych nad morzem Czarnym sprawia, że podróżni udają się do miast leżących w pobliżu tego akwenu.

Miasto Odessa słynące z opery, baletu oraz schodów „potiomkinowskich”. Jałta ze swoim zamkiem na Jaskółczym Gnieździe – usytuowanym na samym skraju opadającej do morza skały daje niesamowity widok. Także Turcja ma wiele do zaoferowania podróżnym. Ośrodek wczasowy Sinopa który znajduje się tuż nad morzem Czarnym posiada: osmański meczet Ulucami, hellenistyczne mury i mnóstwo innych zabytków. Wszystko to na tle morza Czarnego łączy się w niezapomniany krajobraz, który uwodzi turystę i sprawia że chcą oni wracać w te miejsca następnym razem.

Warto zobaczyć

Morze Azowskie Morze Marmara Morze Norweskie Morze Bałtyckie Morze Śródziemne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *