Mauritius kultura

Mauritius został odkryty i umieszczony na europejskich mapach przez Portugalczyków w 1505 r. Jednak skolonizowali go dopiero Holendrzy, budując pierwsze osady i faktorie handlowe w 1638 r. Wyspa została nazwana na cześć Maurycego Orańskiego, księcia Nassau, władcy (stadhoudera) Holandii.
W okresie odkrycia, Mauritius był zamieszkany tylko przez rozmaite gatunki ptaków i ssaków, nie było tutaj natomiast ludzi, znaczniejsze grupy osadników zaczęły się pojawiać dopiero w XVII w. Początkowo przede wszystkim skazani galernicy i niewolnicy z Półwyspu Indyjskiego i Madagaskaru.

Od XVIII w. Mauritius był kontrolowany przez Francuzów, a od 1810 r. przez Brytyjczyków, którzy zlikwidowali niewolnictwo i zaczęli ściągać robotników z Indii.
Po uzyskaniu niepodległości w 1992 r. osadnicy francuscy osadnicy i ludność pochodzenia mieszanego pozostali zachowując odrębność kulturalną i językową.
Obecnie głównymi religiami jest hinduizm i katolicyzm, a wśród mieszkańców znajdują się Desi czyli Hindusi, Kreole, Chińczycy i Francuzi.

Kolonialna, skomplikowana historia wyspy sprawiła, że jest to obecnie kraj wielokulturowy, zamieszkiwany przez przedstawicieli wielu ras, kultur i religii. Wpłynęło to na wytworzenie wielu barwnych elementów wyróżniających to miejsce spośród innych wysp Oceanu Indyjskiego.
Na ulicach królują kolorowe stragany gdzie wszyscy targują się wśród głośnego nawoływania przekupniów obsługujących stoiska wypełnione rozmaitymi towarami.
Bardzo ważną rolę odgrywa taniec i śpiew, podobnie jak w innych krajach wyspiarskich, żyjących głównie z turystyki. Tańcem narodowym jest sega, bardzo żywiołowy i dynamiczny, sięgający korzeniami prymitywnych rytmów afrykańskich wiosek murzyńskich.

Etniczne zróżnicowanie sprawia, że każda grupa obchodzi święta w nieco innym czasie. Islamskie nawiązują do kalendarza księżycowego a terminy świąt hinduistycznych i chińskich są ustalane na podstawie lokalnych obserwacji astronomicznych i mogą się odbywać w różnych dniach dla różnych miast i regionów.
Przez kraj suną kolorowe, gwarne korowody chińskich i hinduskich festiwali, muzułmanie świętują ramadan, katolicy Boże Narodzenie, Wielki Piątek oraz Dzień Wszystkich Świętych.
Chińczycy mają niezwykle spektakularne Święto Smoka i Pierwszego Dnia Wiosny. Wszystkie religie korzystają z pełnego równouprawnienia.

W 2006 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano zespół budynków Aapravasi Ghat w Port Louis. Niegdyś stanowiły one centrum dla imigrantów przypływających na wyspę z Indii. Kompleks rozpoczął działalność w 1849 r., do dziś zachowała się brama główna, dawny szpital i część mieszkalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *