Podróż – dokumenty
Polacy wybierający się na urlop na Jamajkę muszą mieć wizy pobytowe. Nie istnieje bowiem pojęcie wiz tymczasowych lub wiz turystycznych. Wizę można otrzymać na granicy. Trzeba za nią zapłacić 20 USD. Turyści muszą mieć paszport ważny minimum sześć miesięcy. Trzeba także okazać na granicy bilet powrotny lub do innego państwa.
Turyści przyjeżdżający indywidualnie mogą być poproszeni na granicy o okazanie środków finansowych na czas pobytu. Kwota nie jest ustalona i przeważnie wystarczy pokazać karty kredytowe. Celnicy mogą także zażądać dokładnego planu podróży.
Jeśli pobyt na Jamajce ma mieć charakter służbowy lub długoterminowy o wizę trzeba się starać w placówkach dyplomatycznych.
Wiza najczęściej jest przyznawana na 1 – 3 miesiące. Jeśli upłynie termin jej ważności, trzeba bezwzględnie opuścić wyspę, by nie otrzymać zakazu wjazdu do tego kraju. Wizy w zasadzie nie są przedłużane – wystarczy jednak wyjechać z Jamajki i wrócić nawet tego samego dnia, by otrzymać nową wizę.
Przepisy celne
Na terytorium Jamajki nie można wwozić zwierząt, roślin, nasion. Zakazane jest także wwożenie żywności, w tym kawy, także hermetycznie zapakowanej. Nie wolno także przywozić własnego samochodu.
Dewizy powyżej 10 tys. USD należy zgłosić na granicy.
Nie wolno wwozić także pism erotycznych i pornograficznych oraz okultystycznych.
Nie wolno wywozić z kraju roślin, nasion, kwiatów i zwierząt, a także wyrobów wykonanych ze skorup żółwi, które są chronione. Próby ich wywiezienia są karane bardzo surowo.
Waluta
Obowiązującą walutą na Jamajce jest dolar jamajski (JMD) = 100 centów. Kurs JMD jest zmienny i uzależniony od kursu dolara. Najlepiej jest przywieźć ze sobą USD, choć z innymi wymiennymi walutami też nie będzie problemu. 1 PLN to około 29 JMD.
Pieniądze wymienić można w bankach, kantorach i hotelach – najkorzystniejszy kurs wymiany jest w bankach. Koniecznie trzeba zachować pokwitowanie wymiany – tylko po jego okazaniu można wymienić niewydane JMD na USD. Wywożenie JMD z Jamajki jest zakazane.
Na wyspie jest dużo bankomatów, jednak znajdują się one przeważnie w dużych miastach.
Akceptowane są wszystkie karty kredytowe – Visa, MasterCard, American Express, Discover, Dinners Club.
Dla kierowców:
Na Jamajce obowiązuje ruch lewostronny. Drogi na wyspie są w fatalnym stanie, pełno w nich dziur, a większość z nich jest kręta. Bardzo często na środku drogi można spotkać stada kóz, czy krów. Nocą trzeba uważać na liczne imprezy typu „street party”, który odbywają się wielu miejscowościach. Trzeba poczekać aż bawiący się tłum zejdzie z ulicy i zrobi miejsce dla przejeżdżającego auta.
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
Jamajscy kierowcy jeżdżą bardzo szybko i brawurowo. Nadużywają klaksonu, który jest rodzajem sygnału „uwaga jadę”. Bardzo wielu mieszkańców tego kraju jeździ pod wpływem marihuany i alkoholu (czasem pod bardzo dużym wpływem). Jazda po pijaku jest ogólnie akceptowana społecznie. Tak samo jak jazda bez zapiętych pasów – jazda w nich uznawana jest wręcz za mało męską.
Decydując się na zwiedzanie wyspy samochodem zawsze warto zapytać się Jamajczyków, czy uda się dojechać w wybrane miejsce. Wiele dróg jest nieprzejezdnych, a w niektórych miejscach brak jest mostów i trzeba przejeżdżać przez rzeki, które przecinają drogę. Szczególnie po ulewnych deszczach, taka przeprawa może się okazać niemożliwa.
Bezpieczeństwo
W stolicy kraju Kingston powinno się bezwzględnie unikać slumsów, którymi rządzą kartele narkotykowe. Bezpieczną dzielnicą w stolicy kraju jest New Kingston, w której znajdują się liczne nocne kluby, jednak nie różni się ona od innych dużych miast europejskich i poza nocnym życiem nie ma nic specjalnego do zaoferowania.
Jamajczycy nie lubią być fotografowani z zaskoczenia – przed zrobieniem zdjęcia zawsze powinno się zapytać ich o zgodę – przeważnie chętnie godzą się na pozowanie.
Pozostałe informacje:
Jamajczycy mimo że są otwarci na różne kultury niezbyt przychylnie nastawieni są wobec homoseksualistów. Nie powinno się więc obnosić z orientacją seksualną – można narazić się na duże nieprzyjemności. Powinno się także unikać rozmów na temat seksu oralnego, który w tym kraju nie jest akceptowany.
Nie jest także przyjęte opalanie bez stanika (poza wyznaczonymi hotelami) i chodzenie w bikini po ulicach.
W trakcie rozmów z Jamajczykami powinno unikać się tematów związanych z niewolnictwem i rasizmem – mieszkańcy wyspy reagują na nie niezwykle emocjonalnie.
Popularna na wyspie marihuana jest prawnie zakazana i mimo że Jamajczycy nie kryją się ze swoimi jointami i chętnie częstują turystów, trzeba mieć świadomość, że można narazić się na duże nieprzyjemności.
Jamajczycy często na białych turystów mówią „whitey” – nie jest to jednak określenie obraźliwe.
Na wyspie przeważnie jest napięcie 110 V, ale zdarza się i 220 V. Trzeba więc pamiętać o zabraniu przełączki. W większych hotelach można ją otrzymać w recepcji.
Jamajka nie ma połączeń morskich z innymi wyspami.