Oficjalna nazwa: Jamajka (Jamaica)
Waluta: dolar jamajski (JMD)
Języki: angielski, kreolski, jamajski
Liczba ludności: 2,7 mln
Powierzchnia: 110 991 km²
Religie: protestantyzm, rastafarianizm, Świadkowie Jehowy
Stolica: Kingston
Największe miasta: Kingston, Ocho Rios, Montego Bay, Spanish Town, Port Antonio
[Not a valid template]Jamajka to trzecia co do wielkości wyspa leżąca na Morzu Karaibskim. Należy do archipelagu Wielkich Antyli.
Większość wyspy leży powyżej 300 m n.p.m. Na wschodzie wyspy ciągną się góry Blue Mountain z najwyższym szczytem Blue Mountain Peak 2256 m. Równiny spotyka się głównie na wybrzeżu.
Na Jamajce jest ponad 3 tysiące roślin kwitnących, w tym 800 występujących wyłącznie w tym kraju. Wyspa słynie także z wielu gatunków paproci i storczyków, a także przywiezionego z Chin bambusa, który rośnie na całej wyspie. W wodach w pobliżu południowego i wschodniego wybrzeża można spotkać manata – ten morski ssak ten był inspiracją wielu legend o syrenach. Wyłącznie w tym kraju można spotkać kolibra czarnogłowego. Krzysztof Kolumb do końca życia nazywał Jamajkę „cudem natury”.
Na wyspie uprawia się głównie trzcinę cukrową, palmy kokosowe, banany, kakao, różne drzewa cytrusowe. Jamajka jest także producentem najdroższej i najlepszej kawy na świecie Blue Mountain, która uprawiana jest na stokach Gór Błękitnych. Hodowla zwierząt na wyspie odgrywa drugorzędną rolę. Niemal dwie trzecie Jamajczyków zatrudnionych jest w rolnictwie. Pozostali mieszkańcy znajdują zatrudnienie głównie w turystyce lub w przemyśle.
Historia
[Not a valid template]Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Indianie Karaibowie i Arawakowie, którzy przybyli na wyspę około 2550 r. p.n.e. To właśnie Arawakowie nazwali wyspę Xaymaca.. W 1694 roku Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba i niemal natychmiast krwawo podbita. Hiszpanię swoją nową kolonię nazwali Santiago. Po niemal całkowitym wytępieniu rdzennej ludności – tych których nie zabili hiszpańscy konkwistadorzy umierali na plantacjach trzciny cukrowej – na Jamajkę zaczęto przywozić niewolników sprowadzonych z Afryki. W 1655 roku po zaledwie dwóch dniach walk wyspę podbili Anglicy. W 1670 r. Hiszpanie za Jamajkę otrzymali San Domingo. Pod koniec XVIII wieku w czasie kryzysu cukrowego z głodu zmarło 15 tys. niewolników.
W 1833 roku na wyspie zniesiono niewolnictwo. W 1865 r. Jamajka uzyskała konstytucję, która nadała jej status kolonii. 6 sierpnia 1962 roku Jamajka uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii i Indii Zachodnich i stała się monarchią konstytucyjną oraz członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Od tej chwili głową państwa jamajskiego jest królowa Elżbieta II, reprezentowana na wyspie przez gubernatora.
W trudno dostępnym rejonie Cocpit Country znajduje się kraj Moronów – enklawa utworzona w XVIII wieku przez zbiegłych z plantacji niewolników. Potomkowie niewolników pielęgnują dawne zwyczaje przekazane przez afrykańskich przodków oraz praktykują magię.
Jamajczycy to w przeważającej mierze – około 90 proc. – potomkowie czarnoskórych niewolników przywiezionych z Afryki, Mulaci stanowią blisko 7 proc, Hindusi 1 proc. Reszta jamajskiej populacji to głównie potomkowie białych kolonizatorów. Głównym mottem kraju jest: „Z wielu kultur – jedna”.
Jamajczycy są w przeważającej większości biednym społeczeństwem, a większość majątku należy do niewielkiej grupy mieszkańców wyspy, w większości o białym kolorze skóry.
[Not a valid template]Wybierając się na urlop na Jamajkę z biurem podróży trzeba pamiętać, że prawie na pewno nie uda się poznać prawdziwej wyspy – turyści kwaterowani są w ogrodzonych kurortach i nawet w czasie wycieczek fakultatywnych spotykają się głównie z innymi turystami.
Ponad milion Jamajczyków aktualnie przebywa na emigracji głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji.
Najważniejsze święta i dni wolne od pracy:
1 stycznia – Nowy Rok
6 lutego – Dzień Boba Marleya
luty – Środa Popielcowa
Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny
1 sierpnia – Dzień Emancypacji
wrzesień – Dzień Pracy
19 października – Dzień Bohaterów Narodowych
25 grudnia – Boże Narodzenia
26 grudnia – Dzień św. Szczepana
Najważniejsze festiwale:
sierpień – Reggae Sumfest – pięciodniowy festiwal reggae i rasty w Montego Bay
październik – festiwal tańca afrykańskiego w Negril
Jedna odpowiedź na „Jamajka”