[Not a valid template]Kuchnia Jamajki zachwyca bogactwem smaków. Wpływ na to miała przede wszystkim różnorodność kultur i narodów, które odcisnęły swe piętno na wyspie. Największy wpływ wywarła kuchnia afrykańska i brytyjska, ale wyraźne są także wpływy kreolskie, chińskie i hinduskie – niezwykle popularne są różne odmiany curry – a nawet amerykańska.
Wykorzystuje się głównie miejscowe warzywa i owoce i charakterystyczne dla kraju przyprawy – jerk, Annato o smaku i zapachu piżma oraz Bay Rum. Kolejną bardzo popularną przyprawą jest sos Pickapeppa. Na Jamajce występuje niezliczona liczba lokalnych mieszanek przypraw. Bardzo popularne jest mięso koźląt, które podaje się na różne sposoby i wieprzowina. Coraz popularniejsza staje się także wołowina. Bardzo popularne są także różne gatunki ryb, a także owoce morza. Jedną z charakterystycznych cech kuchni jamajskiej jest ogromna ilość owoców i warzyw, które występują na tej wyspie. Podaje się je zarówno surowe jak i smażone i grillowane na różne sposoby. Popularna jast także fasola, ryż, pomidory i bardzo ostre papryczki chili. Co ciekawe zarówno biedni jak i bogaci mieszkańcy wyspy jedzą podobne dania.
Na Jamajce w każdym regionie spotyka się potrawy curry – przygotowywane są zarówno z różnych gatunków mięs – jedno z najpopularniejszych to curry z koźlęciny – ryb, a także wegetariańskie z samych owoców i warzyw.
Kuchnia Jamajska słynie ze swojej marynaty Jerk. Jerk to mieszanka gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, czarnego pieprzu, tymianku, cynamonu, czosnku, cebuli i oleju, soku z limonki i innych cytrusów. Jednak Jerk to nie tylko sama przyprawa, ale także sposób przygotowywania mięsa. Moronowie, czyli afrykańscy niewolnicy, którzy uciekli w góry, gdzie założyli własne osady, przejęli od rdzennych mieszkańców Jamajki Arawaków sposób konserwacji mięsa – duże połacie mięsa, przeważnie dzików, nacierali mieszanką chili i miejscowych ziół, a następnie piekli nad ogniem. Był to doskonały sposób konserwacji mięs. Dziś przed każdym jamajskim domem znajduje się grill – najczęściej własnej konstrukcji – a cała wyspa przepełniona jest zapachem marynaty Jerk, która obowiązkowo jest używana do wszelkich grillowanych mięsiw. W trakcie grillowania na rozpalone węgle dodaje się gałązki drzewa allspice, czyli ziela angielskiego. Dzięki temu mięso nabiera wspaniałego aromatu.
Charakterystyczne dla jamajskiej kuchni jest przygotowywanie potraw z wędzonego mięsa, głównie wieprzowego i kurczaka. Wędzone mięso marynuje się w przyprawie Jerk. Jedną z najpopularniejszychhhh potraw na wyspie jest także zielona zupa callaloo, którą przygotowuje się z rośliny o tej samej nazwie, szpinaku, okry, chilcukiniiiiiii oraz miejscowych przypraw i ziół oraz Ackee and saltfish – suszony dorowocamiacami ackee. Owoc ackee jest na wyspie bardzo popularny, ale musi być dojrzały i odpowiednio przyrządzony – inaczej jest silnie trujący.
Znaczący wpływ na jamajską kuchnię ma wciąż silny ruch społeczno – religijny rastafarianizm. Większość wyznawców tej religii jest wegetarianami – a to spowodowało rozwój kuchni bezmięsnej, zgodnej z zasadami wiary. Jamajska kuchnia wegetariańska nazywana jest Ital. Tradycyjnym daniem rastafarianów jest gotowany żółty jam, dasheen, turnip i placki z mąki pełnoziarnistej i kukurydzianej. Wszystko polane aromatycznym sosem z miejscowych warzyw. Co ciekawe niektórzy rasta, a także pozostali Jamajczycy nie jedzą jajek – uważają bowiem, że pochodzą ze skalanego otworu (to także przejaw jamajskiej homofobii).
Bardzo popularne na wyspie są także różne desery. Poza wspaniałymi owocami podawanymi po posiłkach popularne są: Popul, Bread pudding, Caramael pudding, ciastka Bulla i Cocount Drops.
Mimo że na Jamajce produkuje się najlepszą i najdroższą kawę na świecie Blue Mountain Jamajczycy sami jej właściwie nie piją. Zamawiając kawę najczęściej otrzymuje się kawę instant z mlekiem i dużą ilością cukru.
Na Jamajce niektórych regionalnych przysmaków wręcz trzeba spróbować. Oto niektóre z nich:
Tia Maria cafe – kawa z likierem kawowym o tej samej nazwie
Irish Moss – jamajski napój na bazie wodorostów
Ackee – tradycyjny owoc jamajski. Można jeść wyłącznie dojrzały, inaczej jest silnie trujący.
Callaloo – zielona zupa z rośliny callaloo, szpinaku, cukini, okry, chili, miejscowych ziół i przypraw
Lobstera z grilla – langusta z grilla
Chutney z mango
Ackee and saltfish – solony dorsz z owocem ackee (to danie często podawane jest na śniadanie)
Chili z grilla faszerowane kozim serem
Jerk chicken – marynowany i grillowany kurczak
Jerk pork – marynowana i grillowana wieprzowina
Popularne alkohole na Jamajce:
Rum – to narodowa wódka Jamajczyków. Uzyskiwany jest ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej lub melasy. Po destylacji rum leżakuje w dębowych beczkach lub szklanych pojemnikach. Od czasu, a także od użytych pojemników do leżakowania zależy kolor rumu. Najtańszy jest rum srebrny tzw. młody, najdroższy i uważany za najlepszy uchodzi rum czarny. Na Jamajce można zwiedzić małe destylarnie rumu, które znajdują się przy plantacjach trzciny cukrowej. Najbardziej znaną jest Appleton koło Moggoty. Oprócz poznania tajników produkcji, w destylarniach można także spróbować lokalnych trunków. Wśród turystów największą popularnością cieszy się rum White Lightning, który ma zawartość alkoholu aż 70 proc oraz droższy i uznany za lepszy gatunkowo Wray&Nephew. Bardzo popularny jest także Appleton Estate Jamaica Rum oraz Asmussen.
Piwo – jeden z najpopularniejszych napojów na Jamajce. Doskonale gasi pragnienie w upalnym słońcu. Najbardziej popularnym gatunkiem na Jamajce jest Red Streepe. Popularny jest także Cristal i Bucanero oraz ciemne Jamaica Stout – o słodko-winnym smaku.
Tia Maria – likier otrzymywany z ziaren kawy, spirytusu z trzciny cukrowej i ziół i wanilii. Zawartość alkoholu wynosi przeważnie od 26 do 32 proc. Likier produkowany jest od XVII wieku, choć na masową skalę dopiero od niedawna. Bardzo ciekawa jest miejscowa legenda związana z tym trunkiem – podobno recepturę otrzymała niewolnica Tia Maria, w podziękowaniu za pomoc w ukryciu się swoim hiszpańskim właścicielom, którzy uciekali przed Anglikami.
Popularne drinki:
Większość drinków podawanych na Jamajce ma w swoim składzie rum, który jest narodową wódką Jamajczyków. Oto niektóre z drinków, którymi można rozkoszować się na plaży w upalne dni.
Pina Colada – rum, sok ananasowy, mleko kokosowe
Jamaica Kiss – brązowy rum, Tia Maria, śmietanka
Negril Stinger – rum, Tia Maria, lód
No Problem – rum, sok z limonki, pomarańczy, ananasa, krem bananowy
Purple Rain – wódka, Blue Curacao, syrop cukrowy, sok z limonki, Grenadina
Jamaica Green – rum, mięta, likier miętowy, sok z limonki, syrop cukrowy