Oficjalna nazwa: Republika Estońska
Oryginalna nazwa: Eesti Vabariik
Stolica: Tallinn
Ludność: 1 340 194
Powierzchnia: 45 226 km²
Język: estoński
Waluta: EEK korona estońska = 100 senti
Największe miasta: Tallinn, Tartu, Narwa, Kohtla-Järve, Pärnu, Viljandi, Sillamäe, Rakvere, Maardu, Valga, Kuressaare, Võru, Jõhvi, Haapsalu, Paide.
Estonia (Eesti) jest państwem położonym w północno – wschodniej Europie, nad Morzem Bałtyckim.
Kraj zamieszkują głównie Estończycy, Ukraińcy, Rosjanie, Finowie i Białorusini. Stolicą Estonii jest Tallin zwany „duńskim miastem”. Tallin jest bardzo starym i wiekowym miastem, założonym w 1213 roku. Jest również największym portem morskim na całym obszarze Estonii. Ilość złowionych ryb przez ludność należy do najwyższych na całym świecie.
Pod względem gospodarczym jest najbardziej rozwiniętym krajem w dziedzinie elektrotechnicznym, elektronicznym, i maszynowym. Na jej terenie wydobywane są złoża łupków bitumicznych, torfu, i fosforytów. W Estonii uprawiany jest jęczmień, pszenica, owies, rośliny pastewne, ziemniaki, warzywa, oraz len. Ludność zajmuje się również hodowlą zwierząt: bydła mlecznego, trzody chlewnej, kóz, drobiu, owiec.
Państwo jest obszarem nizinnym, bogatym w liczne jeziora, lasy, rzeki, park narodowy Lahemaa i wzgórza Hanja. W skład państwa wchodzi wiele dużych i mniejszych wysp o łącznej powierzchni 4,2 tys. km2. Zajmują one 1/10 terytorium całego kraju. Największymi wyspami są: Saremaa oraz Hiiumaa. Estonia jest podzielona na piętnaście okręgów i sześć miast. Położona jest w rejonie klimatu umiarkowanego, dość chłodnego, dlatego, też w lipcu temperatura osiąga zaledwie 16°C.
Sąsiaduje z Rosją, Łotwą oraz przez Zatokę Fińską z Finlandią. Estonia jest państwem wielopartyjnym. W 1918 roku zostały zjednoczone wszystkie ziemie, które po połączeniu utworzyły jedną prowincję estońską. W tym samym roku 24 lutego został sporządzony akt prawny – deklaracja niepodległości. W kolejnych latach wybuchła wojna estońsko – bolszewicka ( która trwała do 1920 roku). W 1920 roku została uchwalona konstytucja wzorowana na konstytucji szwajcarskiej.
Charakteryzującej się silną pozycją jaką zajmował parlament, brak głowy państwa (prezydenta) oraz tym, że jakiekolwiek zmiany w prawie były uchwalane w referendum. W tym czasie kraj pogrążony był przez Kościół luterański. Kolejne lata przyniosły wiele zmian, między innymi miało miejsce powstanie komunistyczne w Tallinnie (1924 rok), powstał nowy projekt konstytucji (1933). W 1938 roku zostały przekształcone pewne elementy systemu politycznego, sporządzono nową konstytucję i wybrano na prezydenta Konstantina Päts (który w 1941 roku został zesłany na Sybir).
W 1968 roku miały miejsce pierwsze opory względem ZSSR, natomiast w 1980 roku powstały protesty studenckie, i został wysłany tzw. „list 40”. Po latach, w 1993 roku Estonia dołączyła do rady Europy. Rok później rosyjskie służby mundurowe opuściły kraj. Od 1998 Estonia starała się o członkostwo w Unii Europejskiej (UE). W 2004 roku wstąpiła do Unii Europejskiej i NATO, a w 2011 r. przyjęła walutę Euro.
Estonia jest krajem bogatym zarówno pod względem gospodarczym jak i turystycznym, ma do zaoferowania wiele atrakcji, które przyciągają ludzi z całego świata. Jak rozwija się turystyka w Estonii i czym nas zaskakuje? Turystyka estońska rozwija się bardzo dynamicznie, turystami są przede wszystkim osoby z krajów bliskich Estonii m.in. z Finlandii. Bardzo popularne na terytorium Estonii są wyprawy rowerowe, jak również godzinne wylegiwanie na plażach nad morzem Bałtyckim.
Bardzo ciekawym widokiem są wielkie, potężne głazy, które możemy zobaczyć leżące w morzu. Polacy zazwyczaj przyzwyczajeni są do plaż piaszczystych, bez żadnej zbędnej roślinności w pobliżu, tylko sam piasek, natomiast w Estonii plaże porośnięte są łąkami oraz słonoroślami. Jest to nadzwyczajny widok, szczególnie dla osób, które uwielbiają przyrodę, i interesują się mało spotykanymi odmianami roślin, często też niespotykanymi w Polsce.
Dla bardziej wymagających turystów Estonia oferuje bogatą paletę budowli, i miejsc, które zapierają dech w piersiach. Mowa tutaj między innymi o starówce, gdzie możemy obejrzeć zabytki np. zamki krzyżackie. Możemy również zwiedzić tzw. Dolne miasto otoczone murami i basztami, Toompee – górę katedralną połażoną nad pięknym jeziorem Ulemiste oraz zamek Toompea w Tallinie. W Parnawie, możemy skorzystać z wielu uzdrowisk, które zapewnią nam doskonałe, relaksacyjne zabiegi. W Narwie możemy obejrzeć malowniczy wodospad, który wpisany jest w historię jako jeden z największych obiektów przyrodniczych w Europie północnej.
W Haapsalu możemy zwiedzić zamek biskupi, stary ratusz i dworzec kolejowy, Katedrę św. Jana, Kuursaal, oraz spacerową promenadę. Odwiedzając Estonie musimy koniecznie również obejrzeć legendarną studnię czarownic, kiedy po dużych opadach, nasiąknięta ziemia, wypełnia po ziemią koryta rzek, i wtedy też, studnia tworzy tzw. gejzer i wyrzuca do góry ok. sto litrów wody na jedną sekundę. Jest to niesamowite zjawisko, warte obejrzenia. Jedną z ciekawostek o Estonii jest, to, że jest to kraj, w którym jest największa ilość kraterów po uderzeniach meteorytów.