Wybrzeże Kości Słoniowej

Oficjalna nazwa: Wybrzeże Kości Słoniowej, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej
Oryginalna nazwa: République de Côte d’Ivoire
Stolica: Jamusukro
Ludność: 18 373 000
Powierzchnia: 322 460
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów


Mapa Wybrzeże Kości Słoniowej
Wybrzeże Kości Słoniowej mapa

Wybrzeże Kości Słoniowej to państwo położone w Afryce Zachodniej. Jest to kraj średniej wielkości, położony nad Zatoką Gwinejską, a co za tym idzie nad Oceanem Atlantyckim. Nazwa kraju pochodzi od kłów słonia, które są bardzo cennym towarem. Z tego powodu słonie były tam masowo wybijane, dla cennych ciosów.
Na obszarze Wybrzeża Kości Słoniowej panują aż trzy klimaty, które ułożone są równolegle do wybrzeża.

Niziny objęte są klimatem równikowym o wysokiej wilgotności powietrza. Jest tam wybitnie wilgotno, częstym zjawiskiem są burze i opady. Temperatury są na tym obszarze wysokie, średnia roczna nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza, a amplitudy dobowe są nieznaczne. W miejscu gdzie kończą się niziny, zaczyna się klimat podrównikowy. Z wilgotnego przechodzi w suchy ku północy kraju. Występują tutaj pory deszczowa i sucha. Temperatury zbliżone są do tych występujących w nizinnej części kraju. Na północy kraju panuje klimat suchy. Pora sucha trwa tam aż pięć miesięcy. Opady są stosunkowo niskie. Amplitudy dobowe są znaczne.

Flora Wybrzeża Kości Słoniowej pierwotnie kształtowała się w strefie nizin, jako wilgotny las równikowy. Obecnie obejmują one niewielką część kraju. Zostały one zdegradowane przez działalność ludzką. Większą część lasów wykarczowano pod pola uprawne. Te ostatnie aktualnie widoczne są w bardzo dużej części kraju. Wybrzeże jest pokryte słonolubnymi lasami namorzynowymi. Niezasolone bagna porastają liczne trawy, krzewy oraz palmy. Głównie obserwować można palmę rafiową. Na terenie całego kraju rosną palmy kokosowe i oleiste, które wykorzystywane są przez człowieka. Lasy równikowe zdominowane są przez cenne hebanowce. Na terenach bardziej suchych występuje sawanna.

Fauna tego państwa jest mocno urozmaicona. Ze względu na występujące tam różne formacje roślinne, można obserwować zwierzęta związane z tropikalnymi lasami równikowymi oraz te, które preferują trawiaste sawanny. Występują tu przede wszystkim słonie – które w dużym stopniu zostały przetrzebione, ze względu na cenne kły, gazele, czy hipopotamy. Pantery i hieny są częstymi gośćmi. Natomiast lwy są tam rzadkością. Można jest obserwować w jednym Parku Narodowym. W lasach tropikalnych można spotkać wiele gatunków małp, częste są również wszelkiego rodzaju węże i jaszczurki. W całym kraju można spotkać szympansa, jedną z bardziej inteligentnych małp. Obszary bagienne bogate są w wiele gatunków płazów, gadów i skorupiaków. Również ptaki cieszą się dużą różnorodnością.

Dlaczego warto odwiedzić Wybrzeże Kości Słoniowej?
Wybrzeże Kości Słoniowej to jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw Afryki. Jest to kraj otwarty na turystów, są oni witani bardzo przyjaźnie. Największą atrakcją turystyczną są przepiękne plaże. Istnieje również możliwość zwiedzenia wielu Parków Narodowych, które zostały utworzone na terenie całego kraju, by chronić żyjące tam zwierzęta.

Dla tych, którzy lubią podziwiać nowoczesną architekturę, obowiązkowym punktem wycieczki jest miasto Abidżan. Nazywane jest ono Małym Nowym Jorkiem. A to ze względu na to, że znajduje się tam ogrom nowoczesnych budynków, wieżowców i ogromnych biurowców. Abidżan to przede wszystkim stolica Wybrzeża Kości Słoniowej.

Warto odwiedzić również Korhogo. Jest to nieoficjalna stolica ludu Senufo. Można tam obserwować ich specyficzne wioski oraz przyjrzeć się bliżej kulturze tego rdzennego ludu. Natomiast w Centre Artisanal można podziwiać wykonane ręcznie dzieła rąk tamtejszych mieszkańców.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *