Clipperton

Oficjalna nazwa: Wyspa Clippertona
Oryginalna nazwa: île Clipperton
Ludność: 0
Powierzchnia: 6 km²
Język: francuski
Waluta: euro (EUR)


Mapa Clipperton
Clipperton mapa

Wyspa Clippertona, lepiej znana pod swoją dawną nazwą Clipperton to sześć kilometrów kwadratowych atolu na Oceanie Spokojnym. Nie tylko nie ma żadnych stałych mieszkańców, ale wewnątrz zatoki nie mieszkają nawet żadne ryby.

Warunki naturalne.
Zatoka została odcięta od oceanu około stu lat temu i od tamtej pory nie wymienia z nim wód. Charakterystyczny układ dna w zatoce powoduje, że głównymi zainteresowanymi odwiedzinami na Wyspie Clippertona są naukowcy.

Raj na ziemi.
Rajskie widoki i krystalicznie czysta (przynajmniej z pozoru) woda w zatoce są głównymi atutami Wyspy Clippertona. Dawniej to terytorium było zarządzane z Polinezji Francuskiej, obecnie podlega bezpośrednio ministrowi właściwemu do spraw terytoriów zamorskich Francji.

Uwagę dotyczącą czystości wody zrobiliśmy dlatego, że w pewnym miejscu przy dnie zatoki, w miejscu zwanym „dziurą bez dna” gromadzi się kwas siarkowy, który jednak nie dociera w większych ilościach w wyższe partie wód, pozostając na głębokości osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu metrów. Woda w zatoce jest prawie zawsze spokojna, co stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Po zewnętrznej stronie atolu prowadzi się połowy tuńczyków, natomiast na samej wyspie rosną w kilku miejscach sprowadzone palmy kokosowe, dzięki którym Wyspa Clippertona przypomina najpiękniejsze z widoków tropikalnych krain.
Nazwa wyspy bierze się od nazwiska angielskiego pirata, który w czasie potyczek z Hiszpanami, na wyspie zorganizował swoja bazę wypadową. Dziś można tu dotrzeć z Polinezji, choć odwiedzających nie ma raczej zbyt wielu, a wycieczki w stronę Wyspy Clippertona są dość kosztowną atrakcją. Miejsca postojowe zorganizowane są praktycznie z każdej strony wyspy, od strony wewnętrznej przygotowane są miejsca dla uprawiania sportów wodnych.

Warto zobaczyć

Polinezja Francuska Norfolk Malediwy Guraidhoo Malediwy Atol Haa Dhaalu Malediwy Atol Ari

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *