Polinezja Francuska

Oficjalna nazwa: Polinezja Francuska
Oryginalna nazwa: Polynésie française
Stolica: Papeete
Ludność: 259 706
Powierzchnia: 4167 km²
Język: francuski i tahitański
Waluta: 1 frank CFP = 100 centymów


Mapa Polinezji Francuskiej
Polinezja Francuska mapa

Polinezja Francuska to terytorium o statusie wspólnoty zamorskiej Francji. W jego skład wchodzi pięć głównych archipelagów oraz około stu pięćdziesięciu odrębnych wysp i wysepek na wschodzie Polinezji. Pod wspólną flagą występują one od początku dwudziestego wieku. W skład Polinezji Francuskiej wchodzi między innymi popularny cel turystycznych wycieczek- wyspa Tahiti w archipelagu Wysp na Wietrze.

Warunki naturalne.
W zależności od lokalizacji klimat na wyspach może się od siebie dość znacznie różnić. Poszczególne wyspy mają także różne pochodzenie: większość z nich to wyspy wulkaniczne oraz wyspy koralowe, ale nie brak także atoli. W zależności od klimatu różna jest także szata roślinna wysp, a tam, gdzie naturalna roślinność już nie występuje, wprowadzone zostały uprawy różnych roślin: cytrusów, trzciny cukrowej, palmy kokosowej i innych.

Drobne i zróżnicowane.
Pod względem kulturowym Polinezja Francuska jest dość niejednolita. Jak każda jednostka administracyjna zlokalizowana na wielu wyspach, prezentuje kulturę będącą w pewnym zakresie mieszanką wyznań, wierzeń i podań plemion zamieszkujących poszczególne wyspy, ale z zaznaczeniem, że zazwyczaj nawet w starych krajach, poszczególne wyspy zachowują odrębną tożsamość kulturową.

W Polinezji Francuskiej dominującą ludnością są Polinezyjczycy (niemal cztery piąte wszystkich mieszkańców), a po około dziesięć procent stanowią Europejczycy i Azjaci. Pełen przekrój prezentuje także struktura wyznaniowa wyspy. Dominującą religią jest wprawdzie chrześcijaństwo w kilkudziesięciu odłamach, ale poza Islamem, każda znaczniejsza religia jest reprezentowana liczniej przynajmniej na jednej z wysp, wliczając w to także lokalne wierzenia animistyczne oraz buddyzm i inne chińskie religie.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *