[Not a valid template]Niegdyś grecka wyspa, na której według mitologii narodziła się Afrodyta – wynurzając z piany morskiej, obecnie podzielona jest pomiędzy Turków na północy i Greków na południu.
Religia na Cyprze
Turcy, wyznawcy islamu, wybudowali w swojej części meczety ze smukłymi wieżami minaretów, na południu przeważają malownicze bryły zabytkowych, prawosławnych kościołów.
Rytm życia wyznaczają tutaj święta chrześcijańskie, z których najważniejsza jest Wielkanoc. W Wielki piątek możemy oglądać barwne procesje, podczas których obnoszone są przystrojone kwiatami mary Chrystusa tzw. Epitafios. W Wielką Sobotę płoną wielkanocne ogniska – lambradija. O północy odprawiana jest msza rezurekcyjna, Anastasia.
Odpowiednikiem majowych Zielonych Świątek jest na Cyprze Święto Potopu mające upamiętnić koniec wielkiego potopu i ocalenie arki. Zwyczaj ten ma swoje starsze, pogańskie korzenie i wiąże się z narodzinami Afrodyty. Uczestnicy zbierają się nad morzem i oblewają nawzajem wodą.
W greckiej części odbywają się także inne, barwne imprezy jak majowe święto kwiatów, festiwal tradycyjnej muzyki, tańca – w starożytnym odeonie i średniowiecznej twierdzy Pafos oraz Festiwal Wina, na którym szlachetnego trunku możemy skosztować za darmo.
Część turecka posiada własne festiwale i występy folklorystyczne w Famaguście i Kyrenii, malownicze święto żniw w Mesaorii.
Wyspa posiada barwną i ciekawą historię, Grecy zamieszkiwali tutaj już około 1300 roku p.n.e. Potem znalazła się pod wpływem kultury rzymskiej i bizantyjskiej.
Podczas wypraw krzyżowych, jako jeden z przystanków do Ziemi Świętej, została zajęta przez krzyżowców pod wodzą Ryszarda Lwie Serce, który przekazał ją królowi jerozolimskiemu – Gwidonowi z Lusignan w 1191 r. W tym czasie powstał zakon joannitów, obecnych na Cyprze do dnia dzisiejszego. W XVI wieku wyspę podbili Turcy i rozpoczęli budowę swoich osiedli, szybko zasymilowali się przejmując część miejscowych zwyczajów. Z kolei część Cypryjczyków dobrowolnie przeszła na islam. Rządy najeźdźców doprowadziły jednak do wyludnienia i gospodarczego wyniszczenia pięknych terenów, stąd w 1821 r. Grecy wzniecili powstanie aby uwolnić się od obcego panowania. Jednak na skutek zmiennych losów wyspa znalazła się pod panowaniem brytyjskim, odzyskała niepodległość dopiero w 1956 r., walki trwały jednak aż do referendum w 2004 r.
Do najważniejszych zabytków Cypru należą zabytki archeologiczne w rejonie Pafos, zdobione kościoły w Troodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. To ostatnie znajduje się w południowej części wyspy, zachowały się tutaj osada z IV tysiąclecia p.n.e. założona przez przybyszów z Anatolii lub Lewantu.