Peru

Oficjalna nazwa: Republika Peru
Waluta: SOL (PEN)
Języki: hiszpański, keczua, ajmara
Liczba ludności: 29 181 000
Powierzchnia: 1 285 220 km²
Religie: rzymski katolicyzm
Stolica: Lima


Mapa Peru
Peru mapa

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym.
Kraj jest wieloetniczny, największą grupę stanowią Indianie, po nich Metysi, biali – głównie pochodzenia hiszpańskiego – ok. 15%.

Historia tego obszaru sięga wiele wieków wstecz, w okresie prekolumbijskim rozwinęły się kultury Chavin (1200-600 p.n.e.), Nazca, Mochica, Chimu, a w końcu Ajmara – państwo Ajmara podbiły w IX w. plemiona Keczua, które utworzyły Imperium Inków ze stolicą w Cuzco.

W 1535 r. kraj podbili Hiszpanie, którzy panowali tutaj do powstania w 1821 r.

Krótka geografia:

Na różnorodność kraju składają się trzy regiony, całkowicie odmienne pod względem geograficznym. Costa, czyli wybrzeże, Sierra z ogromnymi szczytami andyjskimi i równinna Amazonia.

Costa obejmuje wąski pas lądu między Oceanem Spokojnym i Kordylierą Zachodnią Andów Peruwiańskich, dalej na północ znajduje się pasmo gór nadbrzeżnych, Cerros de la Brea o wysokości 1140 m n.p.m. Natomiast na południu pustynia Sechura i nadbrzeżne pasma górskie z Criteron (1725 m n.p.m.), w części środkowej tarasy morskie wznoszą się ku Andom.

Najwyższe góry Peru dzielą się na Kordylierę Zachodnią, Środkową i Wschodnią ze szczytem Huascaran (6768 m n.p.m.), rozdzielone głębokimi dolinami rzek i wysokimi płaskowyżami, zwanymi puna – ponad nimi wznoszą się czynne i wygasłe wulkany.

Przy granicy z Boliwią leży płaskowyż Altiplano z tektonicznym jeziorem Titicaca.
Amazonia obejmuje faliste, wysokie równiny u wschodniego podnóża Andów i zachodnią część Niziny Amazonki, z obniżeniem w dolnym biegu rzek Marañon i Ukajali.

Jedna odpowiedź na „Peru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *