Mauritius kuchnia

Mauritius został skolonizowany pięć wieków temu i od tego czasu zamieszkiwali go Portugalczycy, Francuzi, Anglicy, Hindusi i ludność przywieziona tutaj z Afryki. Wszystkie nacje przyniosły własne tradycje kulinarne, dostosowane do panujących warunków. Kuchnia obfituje w świeżo złowione owoce morza i ryby, egzotyczne owoce i przyprawy, połączone w smakowite kombinacje.
Na wyspie uprawia się pomidory, nabierające cudownego aromatu i słodyczy w miejscowym słońcu. Kucharze stosują je do zabarwiania sosów, łączą z cebulą i czosnkiem. Potrawom egzotycznego smaku dodaje popularny, lekko cytrynowy imbir.

Dzięki Francuzom sosy zyskały dużą popularność, do najłagodniejszych należą oparte na bazie czosnku Vingaye i Rougaille. Pierwszy podawany jest na zimno, z kropelką octu i nasionami gorczycy, Rougaille na ciepło, z pomidorami.
Indyjscy emigranci przywieźli curry, potrawy z ryżu i chilli, którego uprawa szybko się upowszechniła. Ostrą papryczkę dodaje się do ryb, drobiu i sałatek ale można je zamówić także bez tej zbyt palącej dla niektórych podniebień przyprawy.

Do specjałów należy wywodzące się z kuchni muzułmańskiej Briani, przyrządzane z ryżu, mięsa, ziemniaków i przypraw. Popularne jest także serce palmy (owoce), podstawowy składnik tak zwanej sałatki milionerów.
Na wyspę warto także przyjechać dla przepysznego, wędzonego merlina z dodatkiem warzyw, wędzonych, bardzo delikatnych ostryg poławianych w czystym morzu i daniach z dziczyzny. Zależnie od pory roku, w menu restauracji można znaleźć dzika lub sarnę.
Ryż podaje się zarówno w eleganckich restauracjach, jak jada w każdym domu. Może być gotowany, smażony, moczony w szafranie. Niekiedy stosuje się makaron lub ciasto naleśnikowe. Dodatki są niezwykle wyraziste, kolorowe i smaczne.

Popularny jest rosół z kraba, rozmaite zapiekanki z ostryg, dziczyzna z batatami. Fooyang czyli mauretańska odmiana chińskiego omletu z homarem, krabem lub krewetkami, połączenie niezwykłych smaków.
Roche Carri to tradycyjne danie, którego smak opiera się na aromatycznym curry, przygotowywane jest na specjalnym kamieniu lawowym, którym dysponują lepsze restauracje. W każdej części wyspy przygotowywane jest nieco inaczej.
Curry dodawane jest także do kaczki, węgorza i ośmiornicy (zourite). Często używanymi przyprawami są szafran, cynamon, kardamon i goździki. Do aromatyzowania białego Rhum arrange używa się wanilii, anyżku, cynamonu i wyciągu ze storczyków.

Na ulicznych straganach można kupić takie przekąski, znane z innych stron świata jak samosa, roti, sajgonki z curry, chińskie zupy i kluski z przyprawami.
Pyszny, zimny aperitif alouda przyrządzany jest z mleka, nasion bazylii, wanilii, migdałów, kruszonego lodu, a w niektórych przepisach soku z owoców tamaryszku.
Amatorzy wykwintnego, białego mięsa mogą rozkoszować się smakiem grillowanego drobiu, bażanta czy przepiórki.

Mauritius jest także rajem dla miłośników słodkich owoców, w gorącym, słonecznym klimacie uprawia się wspaniałe awokado, mango, ananasy, różne rodzaje arbuzów, miodowe liczi, papaję, żółtą karambole, carasol czy bardzo popularne orzechy kokosowe. Wspaniale smakują w sałatce, przyrządzanej w ogromnej misie, wspaniale gasząc głód i pragnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *