Mauritius ceny i zakupy

Walutą obowiązującą na Mauritiusie jest rupia (MUR), która dzieli się na 100 centów. 1 EURO = 43 rupie.
Aby wymienić pieniądze, będziemy potrzebować paszportu. Kurs wymiany walut ustala rząd, stąd na całej wyspie obowiązuje jeden przelicznik, kantory pobierają prowizję, około 50 rupii.
Przed wymianą wypełnia się formularz, który umożliwi odzyskanie EURO przed wyjazdem. Siec kantorów jest dosyć dobrze rozbudowana. W większości sklepów przyjmowane są karty kredytowe (przy zakupach pobierane jest 3-5% prowizji), bankomaty znajdują się we wszystkich ośrodkach turystycznych.
Gotówkę możemy wypłacać za pomocą kart American Exoress, Mastercard, Diners, Visa.

Bardzo popularną pamiątką są koszulki, kubki i inne drobiazgi z wizerunkiem wymarłego dzisiaj ptaka dodo.
Miejscowi rzemieślnicy wyspecjalizowali się w wykonywaniu niezwykle pięknych i kunsztownych modeli statków historycznych. Produkcja modelu zajmuje kilka tygodni, dlatego przedmioty te nie są tanie. Okręt średniej wielkości kosztuje w przeliczeniu kilkaset złotych.

Na wyspie znajdziemy fabryki i sklepy wielu światowej sławy firm odzieżowych (faktory shops, sklepy fabryczne). Najwięcej w okolicach Floreal i Curepipe a także w każdym większym ośrodku turystycznym. Możemy się tutaj targować albo poszukać okazji lub przeceny.
Co ciekawe na ulicznych straganach i bazarach ceny mogą być 10 krotnie wyższe niż w sklepach.
Warto kupić aromatyczny rum z miejscowej trzciny cukrowej a także znakomitą herbatę Bois Cheri i lokalne przyprawy.

Zręczni jubilerzy oferują bardzo oryginalne i piękne naszyjniki z korali lub tańszych koralików, bransoletki i biżuterię ze złota. Do wyrobu używa się także masy perłowej, suszonych nasion, części orzecha kokosowego.
Ze słomy, drewna i tkanin wykonywane są kolorowe, kreolskie lalki przedstawiające postacie z różnych grup etnicznych zamieszkujących Mauritius.
Dużym powodzeniem cieszą się wyroby rękodzieła jak rzeźby, piękne szkło i ręcznie wyplatane kosze. Wykonuje się je z niezwykle dekoracyjnych liści pandany, palmy kokosowej, rafii, aloesu, włókien banana i bambusa.

Barwne i bardzo atrakcyjne mogą być figurki bóstw, amulety i inne przedmioty kultu jednej z licznych na wyspie religii, zwłaszcza hinduskiej i chińskiej.
Żywność ma stosunkowo wysokie ceny, ponieważ w całości jest importowana.
Sklepiki z pamiątkami, pocztówkami i artykułami spożywczymi są otwierane około 9 00 rano do 12 00, następnie zamykane na 3-4 godziny i otwierane znowu około 16 00 i zamykane w nocy.

Orientacyjne ceny:

bochenek chleba: 9 rupii
kostka masła: 3 rupii
jogurt: 1 rupii
1,5 l wody mineralnej: 15 rupii
0,7 l piwa: 35 rupii
1 kg owoców: 30 rupii
1 l benzyny: 40,5 rupii
bilet autobusowy: 10 do 25 rupii
obiad w restauracji: 100 do 300 rupii
kawa w kawiarni: 65 rupii

2 odpowiedzi na „Mauritius ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *