Uzbekistan

Oficjalna nazwa: Uzbekistan, Republika Uzbekistanu
Oryginalna nazwa: O’zbekiston Respublikasi
Stolica: Taszkent
Ludność: 27 610 000
Powierzchnia: 447 400 km²
Język: uzbecki
Waluta: som uzbecki (UKS)
Największe miasta: Taszkent (Toshkent), Namangan, Andiżan (Andijon), Samarkanda (Samarqand), Buchara (Buxoro), Nukus, Karszy (Qarshi), Kokand (Qo’qon), Chirchiq, Fergana (Farg’ona)


Mapa Uzbekistanu
Uzbekistan mapa

Uzbekistan to średniej wielkości państwo położone w Azji. Jest to kraj zdecydowanie równinny. Cechuje się suchym i surowym klimatem. Zamieszkały głównie przez wyznawców islamu, zatem obowiązują tam rygorystyczne prawa dotyczące tej religii. Jest to zdecydowanie ubogie państwo, a podstawę gospodarki pełni tam rolnictwo.

Uzbekistan to państwo położone w klimacie umiarkowanym, kontynentalnym. Jest to sucha i ciepła odmiana tego klimatu. Dzieje się tak, dlatego, że państwo to jest mocno oddalone od mórz i położone na ogromnym kontynencie azjatyckim. W górach natomiast panuje wybitnie górski klimat. Południowy obszar kraju położony jest w suchym, podzwrotnikowym klimacie. W Uzbekistanie lata są suche i gorące, a w ciągu dnia występują duże upały. Na obszarach pustynnych jest to nawet koło pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Natomiast zimy są mroźne i pochmurne. Amplitudy dzienne są wysokie. Opady są niskie, jest to kraj zdecydowanie suchy. Największe opady występują zimą i wiosną, szczególnie na terenach górskich.

Szata roślinna Uzbekistanu jest uboga. Lasy to zaledwie trzy procent powierzchni tego państwa. Skupiają się one przede wszystkim przy korytach rzek. Są to przede wszystkim Tugaje – lasy, w których dominuje wierzba i topola. Można tam również spotkać bagna porośnięte trzciną. Na znacznych wysokościach występują lasostepy. Poniżej występują stepy. Natomiast reszta kraju zajęta jest przez pustynie i półpustynie. Dominuje tam roślinność efemeryczna oraz kolczaste akacje. W wielu miejscach pokrywa roślinna w ogóle nie występuje.

Zwierzęta występujące w Uzbekistanie to przede wszystkim fauna śródziemnomorska. Tereny stepów i pustyń zamieszkują antylopy, oraz liczne gryzonie. Na terenach pustynnych nie ma dużych drapieżników, natomiast spotkać można korsaki i tchórze stepowe. Z ptaków dominują raczej ptaki wodne, które występują na terenach przybrzeżnych. Licznie występują gady, w szczególności jaszczurki. Można spotkać również węże – jednym z bardziej niebezpiecznych jest Mokasyn dalekowschodni. W górach można spotkać dzikie owce, gazele oraz niedźwiedzia brunatnego, wilka czy panterę śnieżną.

Dlaczego warto odwiedzić Uzbekistan?
Przede wszystkim wartym odwiedzenia jest miasto Taszkent. Jest to stolica Uzbekistanu. Miasto jest bardzo nowoczesne. Odbudowane zostało po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Wokół szerokich alei stoją domy wybudowane w stylu kubistycznym. Natomiast na głównym placu podziwiać można pomnik Amir Timur-Tamerlan, co oznacza „ojca narodów”.

Godnym uwagi jest zabytkowe miasto Samarkanda. Nazywana jest też niebieskim miastem, a to ze względu na kolor większości zabytków, które się tam znajdują. Wszystkie pomalowane są na odcienie błękitu. Miasto podobno liczy sobie około dwóch i pół tysiąca lat. Jest zatem bardzo stare. Samarkanda jest miastem dla osób, które lubią dużo spacerować, ponieważ zabytki nie są skupione w jednym miejscu. Czasami trzeba przejść sporo drogi, żeby trafić od jednego do drugiego. Jednak ma to swój urok.

Godna uwagi jest również Buchara. Jest to oaza znajdująca się na pustyni Kuzył Kum. Najważniejszym punkcie w tym mieście jest plac Laib house. Nazwa ta oznacza „plac wokół basenu”. Wokół „basenu” znajduje się szereg restauracyjek, w których można spędzić miło czas przy chłodnym napoju. Jest to miasto, w którym dominuje kolor piaskowy. Większość budynku została zbudowana tam z cegieł wypalanych na słońcu. Miasto to słynie z dywanów, które dawniej były rozprowadzane po praktycznie całej Azji i Europie. Dziś kupić tam można pamiątki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *