Tokelau

Oficjalna nazwa: Tokelau
Oryginalna nazwa: Tokelau
Stolica: brak, każdy atol posiada własny ośrodek administracyjny
Ludność: 1433
Powierzchnia: 12 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar nowozelandzki= 100 centów


Mapa Tokelau
Tokelau mapa

Tokelau to trzy wyspy położone między hawajami a Nową Zelandią. Administracyjnie stanowią terytorium zależne Nowej Zelandii i są niedostępne dla większych grup turystycznych z powodu braku portów i lotnisk. Co ciekawe, między Tokelau a Nową Zelandią przebiega linia zmiany daty, co oznacza, że między tymi dwoma krajami jest dokładnie doba różnicy- na Tokelau czas płynie wolniej. Poszczególne wyspy Tokelau są administrowane przez „wodzów”- jest to stanowisko kadencyjne.

Warunki naturalne.
Wszystkie trzy wyspy wchodzące w skład Tokelau są atolami założonymi na stożkach podwodnych wulkanów. Temperatura przez cały rok jest mniej więcej stała i wynosi około dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Szata roślinna jest uboga, dominują formacje krzewiaste i trawiaste.

Ubogo i bez turystów.
Wyspy Tokelau są przeludnione i silnie zdegradowane. Ponieważ nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, turystyka nie rozwija się. Głównym źródłem dochodu jest sprzedaż domeny internetowej i kopry oraz znaczków pocztowych. Wyspy jednak utrzymują się tak naprawdę jedynie dzięki dotacjom płynącym z Nowej Zelandii.

Wycieczkowce, raczej rzadko zapuszczające się w okolice wysp Tokelau, raczej przy nich nie cumują, a jedynie pozwalają uczestnikom wycieczki z daleka obejrzeć te dość monotonne wyspy.

Mieszkańcy wyspy już dwukrotnie opowiedzieli się w referendum przeciwko przyznaniu ich regionowi większej autonomii, co prawdopodobnie związane jest z tym, że pomoc, jaką otrzymują od Nowej Zelandii niechybnie musiałaby się zmniejszyć. Oficjalnie nikt nie planuje kolejnego referendum, ale praktycznie wszyscy wiedzą, że jest ono tylko kwestią czasu i tym razem prawdopodobnie mieszkańcy Tokelau poprą zwiększenie samodzielności wyspy, ale w ramach istniejącego związku z Nową Zelandią.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *