Pakistan

Oficjalna nazwa: Pakistan, Islamska Republika Pakistanu
Oryginalna nazwa: Islāmī Jamhūriyat Pākistān, Islamic Republic of Pakistan
Stolica: Islamabad
Ludność: 176 242 949
Powierzchnia: 803 940 km²
Język: urdu, angielski
Waluta: 1 rupia pakistńska (PRe) = 100 paisa
Największe miasta: Karaczi, Lahaur, Faisalabad, Rawalpindi, Peszawar, Kweta, Multan, Bahawalpur, Sakkhar, Hajdarabad


Mapa Pakistanu
Pakistan mapa

Pakistan nad Morzem Arabskim jest krytykowany przez władze narodowe za zbyt mały wysiłek wkładany w ograniczenie przestępczości zorganizowanej na swoim terenie i zbyt rozbudowaną, skorumpowaną biurokrację. To wystarczające powody, aby dobrze przemyśleć wakacje w tym niebezpiecznym kraju. Dla mieszkańców regionu wygląda on na tyle atrakcyjnie, że jedną z większych grup narodowościowych stanowią uchodźcy z Afganistanu, ale Bogiem a prawdą, Pakistan wcale nie jest bezpieczniejszym krajem, jeśli nie liczyć mniejszej ilości pól minowych.

Warunki naturalne.
Pakistan jest w większości krajem górzystym, na granicy z Chinami znajduje się K2, drugi pod względem wysokości szczyt kuli ziemskiej. Wybrzeże na wschodzie jest zabagnione i porośnięte namorzynami, w innych częściach przeważa typ klifowy.

Popularny, ale niebezpieczny.
Pakistan jest dość popularny wśród turystów, ale jego popularność jest dość wybiórcza: region przy granicy z Afganistanem jest niebezpieczny, a przy granicy z Indiami od przeszło pół wieku tli się konflikt o Kaszmir. Najlepszym miejscem dla uprawiania turystyki jest wybrzeże, wyłączywszy jednak jego najdalej wysunięte na wschód rejony.

Obraz Pakistanu, jaki wytwarzają zachodnie media jest niepełny i przerysowany. To kraj dość wysoko rozwiniętego przemysłu, wysoko cenione są między innymi futbolówki z Pakistanu. To tutaj powstaje spora część oryginalnego obuwia i odzieży Nike czy Adidas, Pakistan jest też ważnym partnerem jeśli chodzi o handel żywnością. Pakistańczycy są bardzo otwarci i uprzejmi, a jeśli jest coś, co poza negatywną opinią, równie silnie przeszkadza w rozwoju turystyki, to jest to kiepsko rozwinięta infrastruktura drogowa i niewielka ilość miejsc hotelowych- standard tych, które są używane w zupełności zadowoli nawet bardziej wybrednych turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *