Ekwador

Oficjalna nazwa: Ekwador, Republika Ekwadoru
Oryginalna nazwa: República del Ecuador
Stolica: Quito
Ludność: 13 928 000
Powierzchnia: 283 560 km²
Język: hiszpański
Waluta: 1 dolar USA (US$) = 100 centów
Największe miasta: Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo, Machala, Manta, Portoviejo, Eloy Alfaro, Ambato, Riobamba


Mapa Ekwadoru
Ekwador mapa

Ekwador wśród turystów słynie przede wszystkim z Wysp Galapagos, jednak historia tego kraju sięga ósmego wieku przed Chrystusem. Przez dziesięć tysięcy lat Ekwador stawał się areną niejednokrotnie krwawych rozgrywek politycznych, a także miejscem walk o zasoby naturalne. Sytuacja polityczna i ekonomiczna nie wpłynęła jednak nigdy na spadek zainteresowania turystów Ekwadorem i państwo to wciąż cieszy się spora ilością gości odwiedzających je każdego roku w celu zażycia wypoczynku na Galapagos albo przemierzania dawnego królestwa Inków.

Warunki naturalne.

Krajobraz Ekwadoru jest bardzo zróżnicowany: od nizin przy Oceanie Spokojnym na zachodzie, po Andy i Nizinę Amazonki jeszcze bardziej na wschód. Ponad połowa kraju pokryta jest różnymi formacjami leśnymi: w dolinie Amazonki wilgotnymi lasami równikowymi, w Andach wiecznie zielonymi lasami górskimi a wzdłuż wybrzeża suchymi formacjami. Na pogórzy występuje trawiasta formacja zwana paramo i inne formacje o charakterze zbliżonym do suchego stepu. Klimat Ekwadoru jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych częściach kraju.

Ślady historii.

Ekwador jest miejscem, gdzie przenikały się najróżniejsze kultury i wpływy. Każdy z okresów w historii tego państwa pozostawił po sobie mniej lub bardziej wyraźny ślad. Stosunkowo dużo dowodów cywilizacji Inkaskiej zostało bezpowrotnie utraconych podczas hiszpańskiej kolonizacji, która jednocześnie przyniosła ze sobą nowe nurty kulturalne i nowe zabytki, które dziś można podziwiać. Pod panowaniem Hiszpanów Ekwador stał się ważnym obszarem gospodarczym, głównie ze względu na zasoby złota i srebra masowo eksportowanego na Stary Kontynent. Od siedemnastego wieku historia Ekwadoru naznaczona jest powstaniami niewolników Indiańskich i Murzyńskich, ale niepodległość zostaje wywalczona dopiero na początku dziewiętnastego wieku. Do dziś zresztą Ekwador jest sceną starć politycznych a jeszcze w latach dziewięćdziesiątych toczył spory o roponośne tereny wzdłuż granicy. Ponieważ gospodarka nie jest silna, zdecydowano się na wprowadzenie dolara amerykańskiego jako obowiązującej waluty, co sprzyja także łatwości wymiany handlowej (Ekwador jest poważnym eksporterem ropy naftowej).

Turystyka dla każdego.

Ekwador przykłada bardzo dużą wagę do napędzania ruchu turystycznego. Głównym miejscem wypoczynku są Wyspy Galapagos, położone około tysiąca kilometrów od kontynentalnej części Ekwadoru. Tam rozwija się turystyka pięciogwiazdkowa, na czele z luksusowymi hotelami i kasynami. Tam też działają szkoły nurkowe, czartery jachtów i wiele innych atrakcji, podczas gdy na kontynencie dominują głównie wyprawy aktywne: w Andy lub po Nizinie Amazonki. Wybrzeże nie jest zbyt atrakcyjne, zwłaszcza że klimat wybrzeża Ekwadoru nie pasuje do schematu upalnych, słonecznych wybrzeży turystycznych: jest tam chłodniej i brakuje infrastruktury turystycznej na wysokim poziomi. Dla aktywnych turystów Ekwador jest rajem, ponieważ można wyruszyć na wyprawę w dowolnie wybranym kierunku, trzeba jednak być do niej dobrze przygotowanym, bo i Andy, i Nizina Amazonki są bardzo słabo zaludnione i w razie problemów jest się zdanym na siebie. Niemniej jednak także w Andach, i to na bardzo znacznych wysokościach, istnieją mniejsze miejscowości, które słyną głównie ze swojego nietypowego położenia, ale także z bardzo otwartego i przyjaznego podejścia do gości, którym uda się do tych niedostępnych z pozoru miejsc dotrzeć. A próbować warto, ponieważ w całym pasie Andów można natknąć się na zapomniane ślady dawnych cywilizacji i minionych dziejów Ekwadoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *