Czechy: Jazda Królów


[Not a valid template]Tradycyjnie jak co roku pod koniec maja w Czechach odbędzie się jedna z najstarszych uroczystości ludowych – tzw Jazdę Królów, która w ubiegłym roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Impreza odbywa się w wielu miejscowościach w w regionie Slovacko na południu Moraw. Najpopularniejszą jest Jazda Królów w miasteczku Vlčnov.

Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według najczęściej spotykanej wersji Jazda Królów jest nawiązaniem do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów.

W czasie imprezy chłopcy jeżdżą na odświętnie przystrojonych koniach zbierając po drodze dary dla swojego króla. Zwykle zostaję nim kilkunastoletni chłopiec. Jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez członków straży przybocznej. Róża którą trzyma w ustach symbolizuję milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany.

Uroczystości towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino.

Termin imprezy: 25-27 maja 2012
Miejsce: Vlčnov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *