Zimbabwe

Oficjalna nazwa: Zimbabwe, Republika Zimbabwe
Oryginalna nazwa: Republic of Zimbabwe
Stolica: Harare
Ludność: 12 383 000
Powierzchnia: 390 580 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar Zimbabwe (Z$) = 100 centów
Największe miasta: Beitbridge, Binga, Bulawayo, Chinhoyi, Chitungwiza, Gweru, Harare, Hwange, Kadoma, Kariba, Mutare, Masvingo


Mapa Zimbabwe
Zimbabwe mapa

Zimbabwe jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, PKB na mieszkańca wynosi pięćdziesiąt kilka dolarów, a także jednym z przykładów lekceważenia zasad demokracji. W kraju od trzydziestu lat panuje dyktatura a kilka lat temu zamiast kiełbasy wyborczej dyktator-kandydat zakupił trzy miliony sztuk amunicji do AK-47 i parę tysięcy moździerzy, a przed druga turą „zaginęło” kilkudziesięciu dziennikarzy. Nic dziwnego, że turyści, kiedy tylko się da, omijają Zimbabwe.

Warunki naturalne.
Większość kraju jest położona na wyżynie, a punkty skrajne to czterysta i dwa tysiące sześćset metrów powyżej poziomu morza. Dominującymi formacjami roślinnymi są sawanny na terenach suchych i miombo, czyli świetliste lasy tropikalne na bardziej wilgotnych. W górach Inyangani rośnie wysokogórska odmiana lasu równikowego.

I jak tu wyjechać.

Poza oczywistymi problemami związanymi z bezpieczeństwem, wyjazd do Zimbabwe jest wybitnie niepraktycznym posunięciem. Rekordowy poziom inflacji w Zimbabwe wyniósł bowiem pięćset szesnaście trylionów procent rocznie, a obecnie utrzymuje się na nieco niższym poziomie, dzięki czemu w czasie dziesięciodniowych wakacji ceny zdążyłyby wzrosnąć jedynie około tysiąca razy- wystarczy powiedzieć, że w obiegu są banknoty o nominale stu bilionów dolarów Zimbabwe- takich kwot nie obsłuży żaden bankomat, gubiąc się w ilości zer (to jeden z powodów denominacji co kilka lat w stosunku dziesięć miliardów do jednego).

Zimbabwe jest też krajem afrykańskim, w którym serce pękłoby każdemu miłośnikowi kultury, gdzie zabytki i dzieła sztuki giną i są bezmyślnie niszczone- celowo, a nie jedynie przez niedbałość czy brak możliwości wykazania większej troski. Pomoc międzynarodowa dla Zimbabwe nie jest w stanie niczego zmienić.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *