Wyspy Owcze

Oficjalna nazwa: Wyspy Owcze
Oryginalna nazwa: Føroyar, Færøerne
Stolica: Thorshavn
Ludność: 48 778
Powierzchnia: 1 399 km²
Język: farerski, duński
Waluta: korona fererska – 100 oyro
Największe miasta: Thorshavn, Klaksvík, Hoyvík, Argir, Fuglafjørður, Vágur, Vestmanna, Tvøroyri, Miðvágur, Sørvágur


Mapa Wysp Owczych
Wyspy Owcze mapa

Wyspy Owcze to kraj położony na północ od Wielkiej Brytanii, w Europie Północnej. W skład państwa wchodzi osiemnaście wysp wulkanicznych, położonych na Morzu Norweskim, które jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Na lądzie nie ma granic z żadnymi innymi państwami. Wyspy owcze należą do Królestwa Danii, jednak wykazują one dużą autonomię.

Na Wyspach Owczych występuje klimat umiarkowany. Jednak jest to klimat specyficzny, ponieważ oddziałują na niego różne zjawiska atmosferyczne. Między innymi małe rozmiary archipelagu oraz jego górzyste ukształtowanie. Nie występują tam duże wahania temperatury, natomiast należy przygotować się na duże opady – pada tam przez około dwieście osiemdziesiąt dni w roku. Spodziewać można się również mocnych, porywistych wiatrów. Wpływają one na szybkie zmiany pogody, przez co na Wyspach Owczych pogoda potrafi zaskoczyć z godziny na godzinę.

Fauna i flora Wysp Owczych jest mało zróżnicowana. Roślinność drzewiasta praktycznie tam nie występuje. Jest to związane z chłodnym klimatem, mocnymi wiatrami oraz intensywnym wypasem zwierząt hodowlanych. Występują tam raczej niskie formacje roślinne, takie jak mchy, porosty, roślinność wydmowa, czy trawy. W zacisznych kątach można czasami spotkać nieliczne krzewy, a na szczytach najwyższych gór roślinność alpejską.

Na Wyspach Owczych dziko żyjące lądowe ssaki nie występują. W pobliżu wybrzeży można spotkać foki, a najczęściej występującymi zwierzętami na lądzie są ptaki morskie.

Dlaczego warto odwiedzić Wyspy Owcze?

Wyspy Owcze są pasjonujące dla osób, które lubią obserwować ptaki. Występuje tam ogromna ilość gatunków ptactwa morskiego, a w szczególności w lecie. Również same krajobrazy porywają serce. Skaliste wybrzeże wywiera ogromne wrażenie na osobach, które znajdą się w tym miejscu po raz pierwszy. Liczne przepaście i klify są miejscem zabaw owiec, które można spotkać na Wyspach Owczych – jak sama nazwa wskazuje – praktycznie na każdym kroku. Nadają one charakteru temu krajowi.

Wartą uwagi jest stolica Wysp Owczych – Tórshavn. Jest to najmniej zaludniona stolica świata. Znajduje się na jednej z największych wysp archipelagu. Najważniejszym zabytkiem tej wyspy jest półwysep Tinganes, który nazywany jest dzielnicą rządową. A to ze względu na to, że znajdują się tam najważniejsze siedziby rządu Wysp Owczych. Jest to tradycja trwająca już od dziewiątego wieku, kiedy to wolni mężczyźni zbierali się na Tinganes, aby decydować o losach archipelagu. Oprócz tego spotykano się i handlowano, wymieniano wieści ze świata.

W stolicy można podziwiać również wiele zabytków. Jednym z bardziej atrakcyjnych jest kościół świętego Olafa, który pochodzi z dwunastego wieku oraz katedra świętego Magnusa. Ta druga niestety została zniszczona przez lawinę. Zsuwający się śnieg zniszczył ją w siedemnastym wieku. Warto również zwiedzić kościoły budowane przez Farerczyków w dziewiętnastym wieku. Zachowały do dziś swój unikalny charakter. Są to masywne budowle wznoszone z drewna. Dachy pokryte są trawą. Okiennice zdaja się być ogromne i masywne, co w skuteczny sposób chroni osoby chroniące się w nich przed wiatrem. W stolicy Wysp Owczych nie brak również lokalnych skansenów. Można w nich zobaczyć jak Farerczycy żyli w dawniejszych czasach. Zasmakować ich kultury i poznać bliżej to mało powszechne na świecie państwo.

Dla osób żądnych przygód jest możliwość poznania Wysp Owczych od tej „drugiej strony”. Nurkowanie jest to sport, który dostarcza wiele adrenaliny. Osoby, które lubią mocne przeżycia będą zadowolone z oferty, jaką przedstawia ten kraj. Można poznać z bliska obfitą faunę morską występującą w wodach oblewających archipelag. Zdecydowanie jest ona w stanie zrekompensować małą różnorodność zwierząt i roślin na lądzie.

Podsumowując, mimo specyficznych warunków panujących na Wyspach Owczych, jest to kraj godny uwagi. Przede wszystkim charakterystyczne usytuowanie jest samo w sobie atrakcją. Pomimo wiatrów i deszczy, można tam wspaniale spędzić czas. Liczne skanseny i zabytki przybliżają turystom kulturę Farerczyków – rdzennych mieszkańców Wysp Owczych. Również fauna i flora są odmienne, co wraz z licznymi klifami i skałami tworzy niezapomniane, poruszające serce krajobrazy.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *