Oficjalna nazwa: Terytorium Wysp Morza Koralowego
Oryginalna nazwa: Coral Sea Islands Territory
Ludność: 0
Powierzchnia: 3 km²
Język: angielski
Waluta: dolar australijski (AUD)
Wyspy Morza Koralowego zdecydowanie powinny nazywać się wysepkami, a nie wyspami. Rozrzucone po powierzchni niemal miliona kilometrów kwadratowych zajmują śmiesznie małą powierzchnię. Większość z nich to atole lub wyspy koralowe, w zdecydowanej większości niezamieszkane i administrowane jedynie formalnie- nie posiadają żadnych zasobów naturalnych, nie są eksploatowane jako obiekty turystyczne.
Warunki naturalne.
W zależności od dokładnego położenia wyspy różnią się od siebie średnimi temperaturami, wysokością opadów i narażeniem na huragany. Wiele z wysepek jest zalewanych podczas przypływu- łączna powierzchnia obszarów, które nawet podczas przypływu zostają odkryte to kilka kilometrów kwadratowych. Dwanaście z dwudziestu dziewięciu raf i atoli stale znajduje się pod wodą. Część raf chroniona jest jako rezerwaty przyrody.
Gdzie tu miejsce dla turysty?
Z braku suchego lądu, baza noclegowa na Wyspach Morza Koralowego nie istnieje. Wszelkie wycieczki mają raczej charakter wypraw nurkowych albo rejsów z postojami w wyznaczonych miejscach. Nie oznacz to bynajmniej, że chętnych na odwiedziny w rejonie Wysp Morza Koralowego brakuje- raczej trzeba ograniczać tę liczbę ze względu na konieczność dbałości o środowisko, ponieważ rafy są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, których u wschodnich wybrzeży Australii jest i tak sporo.
Większość turystów to Australijczycy, ale miłośnicy wypraw nurkowych przybywają tu z całego świata, bo nigdzie indziej na świecie nie ma tak dużej różnorodności raf, jak przy Wyspach Morza Koralowego. Australijczycy administrujący tym terenem mają spory problem w obliczu konieczności wyważenia dochodowości regionu z obowiązkiem jego ochrony przed degradacją, zwłaszcza, że zainteresowanie turystów wciąż rośnie.