Wyspa Man

Oficjalna nazwa: Man
Oryginalna nazwa: Isle of Man, Ellan Vannin
Stolica: Douglas
Ludność: 80 058
Powierzchnia: 572 km²
Język: język manx, angielski
Waluta: Walutą Wyspy Man są funty Manx, które są równe funtom brytyjskim. Wyspa ma swoje własne banknoty i monety, które są wymienne z walutą Wielkiej Brytanii.


Mapa Wysp Man
Wyspa Man mapa

Wyspa Man ma prawnie specyficzny status dependencji Korony brytyjskiej. Oznacza to, że za wiele aspektów swojej działalności odpowiada autonomicznie, jednak za finanse i politykę obronną odpowiedzialne jest Zjednoczone Królestwo. Niewiele osób wie, że wyspa ta leży całkiem niedaleko, bo na Morzu Irlandzkim, między Wielką Brytanią a Irlandią. Parlament wyspy Man działa bez przerwy od niemal tysiąca trzystu lat.

Warunki naturalne.
Większość wyspy ma charakter niskiej równiny, aczkolwiek z zachodu znajduje się pas wyniosłości dochodzących do sześciuset dwudziestu jeden metrów nad poziomem morza, a większość wybrzeży ma charakter klifowy. Dominującą formacją roślinną są wrzosowiska z krzewami. Klimat umiarkowany ciepły typu morskiego.

Na co dzień i na wakacje.
Wyspa man jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Europie. Bezrobocie wynosi mniej niż jeden procent i to pomimo sporego napływu siły roboczej z krajów Unii Europejskiej. Jednak podstawą gospodarki pozostaje turystyka. Każdego roku wyspę odwiedza ponad trzysta tysięcy turystów- niemal cztery razy więcej niż jest stałych mieszkańców.

Głównym celem podróży są zabytki kultury celtyckiej i rozległe ekosystemy wrzosowisk, które poza wyspą Man występują jedynie w Szkocji, choć są tam zdecydowanie mniej rozległe. Sporą widownię gromadzą także każdego roku rajdy motocyklowe Isle of Man TT races, odbywające się całkowicie legalnie na ulicach- na wyspie nie obowiązują bowiem żadne ograniczenia prędkości i jest to jedno z nielicznych tego typu terytoriów na świecie i jedyne, pozostające w zależności od Wielkiej Brytanii. Ciekawostek jest wiele, zwłaszcza że Man bije własne monety, drukuje pieniądze i znaczki pocztowe, którym mogą dorównać pod względem wzbudzanego zainteresowania jedynie znaczki z Polinezji.

Jedna odpowiedź na „Wyspa Man

  1. Pingback: Co skrywa pewna europejska wyspa, czyli wyścigi motocyklowe i koty... - Kinga On Tour

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *