Wietnam

Oficjalna nazwa: Wietnam, Socjalistyczna Republika Wietnamu
Oryginalna nazwa: Socjalistyczna Republika Wietnamu
Stolica: Hanoi
Ludność: 86 024 600
Powierzchnia: 331 051,4 km²
Język: wietnamski
Waluta: 1 nowy dong (D) = 100 xu
Największe miasta: Thành Phố Hồ Chí Minh (wcześniej Sajgon), Hải Phòng, Đà Nẵng, Nha Trang, Quy Nhơn, Huế, Hà Nội, Bạc Liêu


Mapa Wietnam
Wietnam mapa

Wietnam jest państwem położonym w Południowo-Wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Leży w klimacie gorącym, a pokrywa go tropikalna szata roślinna. Licznie występują tam rzeki. Rzeźba terenu jest tam mocno zróżnicowana. Około trzydziestu procent powierzchni kraju to góry, czterdzieści pięć procent to wyżyny, a resztę pokrywają niziny. Te ostatnie usytuowane są przeważnie w strefach przybrzeżnych.
Północna część Wietnamu znajduje się w strefie zwrotnikowej. Natomiast południowa część tego państwa znajduje się w klimacie równikowym. Wspólne dla obydwóch klimatów są jednak monsuny. Powodują one sezonowe wiatry i opady. Występują tam także huragany, które nazywane są tajfunami.

Szata roślinna na terenie Wietnamu została mocno zdegradowana przez działalność ludzką. W szczególności zaszkodziły jej krwawe wojny, które były toczone na terenie tego kraju w dwudziestym wieku. Naturalna szata roślinna formuje się przede wszystkim w lasy. Zachowały się one przede wszystkim w rejonach górskich. Występują w nich takie gatunki drzew jak: drzewo żelazne, kamforowiec oraz drzewo palisandrowe. Jedną z bardziej ciekawych roślin jest bambus. W bardziej suchych miejscach, na przykład w niektórych kotlinach, można natknąć się na sawanny.

Fauna również uległa znacznej degradacji przez prowadzone w Wietnamie wojny. Jednak jakaś część gatunków zachowała się i reprezentuje faunę charakterystyczną dla regionu Indochińskiego. Dlatego można tam spotkać słonia indyjskiego oraz tapira malajskiego. Liczne bawoły i antylopy również nie są rzadkością. Langury, makaki i gibony reprezentują naczelne zamieszkujące Wietnam. Pospolitymi są również bażanty i inne kuraki. Świat gadów natomiast jest reprezentowany przez olbrzymie pytony: tygrysiego i siatkowego. Ze względu na wilgotny klimat nie brak tam owadów i jadowitych pająków.

Dlaczego warto odwiedzić Wietnam?

Bardzo popularną formą turystyki w Wietnamie jest turystyka rodzima. Polega ona na wykupieniu w biurze turystycznym oferty, która pozwala nam mieszkać w domu rodzinnym Wietnamczyków. Oferta obejmuje również zajmowanie się tym, czym zajmują się rodziny tam żyjące. Poznawanie ich zwyczajów wydaje się być ciekawą formą wypoczynku. Przede wszystkim jest to bardzo budująca forma wypoczynku. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, w jaki sposób wygląda życie w tym kraju.

Do atrakcji turystycznych w dzisiejszych czasach należą bazy wojenne oraz tunele, które ostały się po krwawej wojnie, jaka tutaj miała miejsce w dwudziestym wieku. W takich miejscach można wyobrazić sobie jaką tragedią była wojna zarówno dla mieszkańców Wietnamu jak i dla tej drugiej strony. Można postawić się w sytuacji i jednych i drugich.

Wycieczka do Wietnamu może być ciekawa dla osób, które są ciekawe fauny i flory występujących na terenach Azji. Specyficzne formacje roślinne oraz zwierzęta nie występujące w innych częściach świata są dużą atrakcją turystyczną. Równie ciekawą wydaje się być kultura wietnamska. Jest to zupełnie inna kultura niż ta, którą można spotkać w Europie. Liczne stragany oferują szeroki asortyment jedzenia. Dla osób ciekawych specyficznych smaków, jest to okazja dla odkrywania nowych potraw. Również licznie oferowane są wszelkiego rodzaju upominki. Zakupić można chociażby ubrania charakterystyczne dla tego regionu świata. Ubierając się w taki sposób, na pewno nie zostaniemy pominięci na ulicy. Pstrokate wzory, atrakcyjny materiał z którego wykonywane są odzienia, oraz specyficzne zestawienie kolorów, czynią ubrania nie możliwymi do pominięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *