Watykan

Oficjalna nazwa: Watykan, Państwo Miasta Watykańskiego
Oryginalna nazwa: Status Civitatis Vaticanæ, Stato della Città del Vaticano
Stolica: Watykan
Ludność: 824
Powierzchnia: 0,44 km²
Język: włoski, łacina
Waluta: 1 euro (€) = 100 centów


Mapa Watykanu
Watykan mapa

Watykan jest Europejskim miastem-państwem. Jest to najmniejsze państwo świata. Stacjonują tam najwyższe władze kościoła katolickiego. Najważniejszą z osób tam rezydujących jest papież. Obywatelami Watykanu są osoby związane z kościołem, między innymi kardynałowie, księża i siostry zakonne. Wstęp mają również osoby świeckie, które zajmują się między innymi dowożeniem gazet, roznoszeniem poczty, czy temu podobnymi.

Historia Watykanu sięga swoimi korzeniami aż czwartego wieku naszej ery. Wtedy to ówczesny cesarz rzymski oddał jeden ze swych pałaców w ręce kościoła. Następnie powstało Państwo Kościelne, którym władali papieże. Od pierwszego wieku Watykan był miejscem licznych pielgrzymek, ze względu na to, że znajdował się tam grób św. Piotra. Już wtedy wybudowano tam liczne świątynie, kaplice i przytułki, w których mogli się chronić pielgrzymi.

Dziś dzień Watykan jest otoczony z trzech stron murami. W obrębie państwa znajduje się tak zwany zespół pałacowo-kościelny. W jego skład wchodzi Bazylika św. Piotra, pałac oraz liczne galerie sztuki, muzea oraz budynki administracyjne. Można tam także obserwować przepiękne Ogrody Watykańskie. Pozostałością z szesnastego wieku jest Papieska Akademia Nauk oraz Obserwatorium Watykańskie.

Dlaczego warto odwiedzić Watykan?

Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków Watykanu, zdecydowanie godnym uwagi każdego, kto znajdzie się chociażby w pobliżu Rzymu, są Ogrody Watykańskie. Jest to ogród znajdujący się w pobliżu kompleksu kościelno pałacowego. Znaleźć tam można wiele gatunków roślin. Wszystkie krzewy, drzewa i rośliny zielne, które znajdują się w tym ogrodzie, pochodzą z najróżniejszych zakątków całego świata. Podziwiać można również przecinającą ogrody aleję w której znajdują się fontanny, niektóre bardzo stare. Na terenie Ogrodów Watykańskich znajduje się również kompleks leśny, który zajmuje około dwóch hektarów.

Wartym uwago jest również Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne, które ma długoletnią tradycję naukową. Między innymi dzięki obserwacjom z wieży tego budynku papież zadecydował o wprowadzeniu zmiany do kalendarza. Reforma kalendarza doprowadziła do powstania tego, używanego do dziś. Przez wiele lat prowadzono tam obserwacje meteorologiczne i sejsmologiczne. Dziś dzień, oprócz działalności naukowej prowadzonej przez Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne, organizowane są Szkoły Astronomii. Biorą w nich udział studenci pochodzący z całego świata. Jest to forma wsparcia niektórych uczelni wyższych przez papieża.

Bez wątpienia jednym z najbardziej rozsławionych na świecie zabytków jest Kaplica Sykstyńska. Jest to budowla, która powstała ze zlecenia papieża Sykstusa IV. On też zafundował jej budowlę. Jest to papieska kaplica, która znajduje się w Pałacu Watykańskim. Jej ściany ozdobione są licznymi freskami. Najbardziej znanym z nich jest Sąd Ostateczny Michała Anioła. Znajduje się on na ścianie na wprost wejścia. Daje to niezapomniany efekt dla osób, które odwiedzają kaplicę po raz pierwszy. Fresk ten powstał na zlecenie papieża Klemensa VII.

Równie ciekawa do zobaczenia wydaje się być sławna Bazylika św. Piotra. Jest to drugi największy na świecie kościół i jedno z najważniejszych miejsc dotyczących chrześcijaństwa. Legendy głoszą, że Bazylika została postawiona w miejscu, w którym został ukrzyżowany św. Piotr. Nad jego grobem postawiony został ołtarz. Znajduje się tam również wiele grobów innych papieży, między innymi Jana Pawła II.

Do Watykanu należą również inne zabytki, nie znajdujące się w obrębie państwa. Należy do nich kilka kościołów i akademii. Bazylika Laterańska również należy do Watykanu.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *