Wallis i Futuna

Oficjalna nazwa: Terytorium Wysp Wallis i Futuna
Oryginalna nazwa: îles Wallis et Futuna
Stolica: Mata-Utu
Ludność: 13 445
Powierzchnia: 274 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFP = 100 centymów


Mapa Wallis i Futuna
Wallis i Futuna mapa

Wallis i Futuna to wspólnota zamorska Francji, położona w Polinezji, na wschód od Fidżi. W rzeczywistości w skład terytorium wchodzi jeszcze wyspa Alofi i dwadzieścia mniejszych wysepek. Głównym źródłem dochody jest eksport kopry, turystyka stanowi tylko uzupełnienie budżetu, który i tak nie zamknąłby się, gdyby nie dotacje i subwencje z innych krajów, głównie oczywiście z Francji.

Warunki naturalne.
Niemal wszystkie, także mniejsze wyspy, są pochodzenia wulkanicznego, pozostałe natomiast są atolami. Archipelag leży w strefie klimatu tropikalnego z jedną porą deszczową- w zimie. Do Wallis i Futuny można dotrzeć z Nowej Kaledonii. Najwyższy szczyt wspólnoty to Mont Singavi, wysoki na niespełna osiemset metrów nad poziom morza.

Pod protektoratem.
Wyspy od końca dziewiętnastego wieku oficjalnie znajdują się pod protektoratem francuskim, choć z czasem zmieniał się ich status. Odkryta półtora wieku przez Futuną Wallis także stała się kolonią francuską, a pierwszymi europejczykami, którzy oficjalnie działali na wyspach byli francuscy misjonarze. Niemniej jednak tylko jeden na dziesięciu mieszkańców wysp zna język francuski.

Protektorat Francji odniósł jedynie taki efekt, że ponad dziewięćdziesiąt sześć procent ludności deklaruje wiarę katolicką. Poza tym życie na Wallis i Futunie płynie swoim torem i w praktyce terytorium ma bardzo dużą autonomię realizowaną przez dwudziestoosobowy organ, Zgromadzenie Terytorium.

Turystów na wyspy przybywa niewielu, ponieważ nie ma tam ani dogodnego dojazdu, ani też nic, po co warto byłoby przejechać pół świata. Podobne, a nawet mniej zdegradowane środowisko można obejrzeć na innych wyspach, a życie na Wallis i Futunie jest dość drogie, więc jeśli turystyka to wyłącznie elitarna, dla wybranych i często na specjalne zaproszenie.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *