Stany Zjednoczone

Oficjalna nazwa:Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki
Oryginalna nazwa:United States, United States of America, US, USA
Stolica: Waszyngton
Ludność: 311 280 492
Powierzchnia: 9 373 967 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar USA (US$) = 100 centów
Największe miasta: Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, Houston, Phoenix, Filadelfia, San Antonio, San Diego, Dallas, San José,Detroit, Boston, Waszyngton, Denver, Las Vegas


Mapa Stanów Zjednoczonych
Stany Zjednoczone mapa

Stany zjednoczone to państwo, które jest czwartym pod względem wielkości państwem na świecie. Klimat na terytorium Stanów Zjednoczonych w większości jest umiarkowany. Jednak południowa część tego państwa znajduje się w klimacie równikowym, natomiast północna część to klimat arktyczny.

Nie brak tam również pustyń oraz stepów. Ukształtowanie terenu w centrum jest nizinne, natomiast na zachodzie znajdują się wysokie góry. Na wschodzie wzniesienia i niskie góry. Z powodu rozległości Stanów zjednoczonych zarówno fauna, jak i flora są bardzo zróżnicowane. W zależności od tego, w jakim klimacie się znajdziemy, występują tam różne zwierzęta i rośliny, które są charakterystyczne dla danego klimatu. W wielu miejscach Stanów Zjednoczonych przyroda jest dobrze zachowana. Występują niezmienione przez człowieka terytoria.

Dlaczego warto odwiedzi Stany Zjednoczone?

Jak powszechnie wiadomo Stany Zjednoczone zamieszkiwane są przez Indian. Mesa Verde to obszar, na którym znajdują się liczne osady rdzennych Indian Pueblo. Osady te zakładane były pomiędzy szóstym a dwunastym wiekiem. Obejrzeć tam można między innymi domy klifowe zbudowane z kamienia. Jest to ciekawe miejsce, w którym można doświadczyć, w jakich warunkach mieszkali dawniej Indianie.

W Stanach Zjednoczonych znajduje się również jeden z najbardziej znanych na świecie parków narodowych – Yellowstone. Teren Parku Narodowego Yellowstone jest charakterystyczny ze względu na szereg zjawisk termalnych, które tam występują. Znajduje się tam również największe na świecie zbiorowisko gejzerów. Roi się tam również od wielu gatunków dzikich zwierząt. W Parku Narodowym Yellowstone można spotkać między innymi niedźwiedzia grizzly, wilki, bizony oraz wapiti. Wydaje się to być atrakcyjny teren do odwiedzenia, jeżeli ktoś wybiera się do Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym Parkiem Narodowym, który zasługuje na uwagę jest równie słynny Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Wielki Kanion został wyrzeźbiony przez rzekę Kolorado. Jest to najbardziej efektowny wąwóz świata. W poziomych warstwach skał tworzących kanion, bez problemu można prześledzić historię geologiczną Ziemi. Zauważyć można również ślady prehistorycznego osadnictwa. Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej ciekawych miejsc na Ziemi, na pewno warte uwagi.

Najbardziej charakterystycznym symbolem Stanów Zjednoczonych jest Statua Wolności. Ten kolosalny posąg został podarowany Stanom Zjednoczonym przez Francję. Monumentalna rzeźba stoi przy porcie w Nowym Jorku. Chyba nikt nie wyobraża sobie odwiedzenia Stanów Zjednoczonych i nie zobaczenia Statuy Wolności. Zdecydowanie obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

Taos Pueblo to zespół budowli i ceremonialnych ośrodków, które zostały zbudowane z glinianych cegieł, suszonych na słońcu. Jest to charakterystyczne zabudowanie dla kultury Indian Pueblo, którzy zamieszkiwali Arizonę i Nowy Meksyk.

Park Narodowy Everglades to kolejny Park Narodowy, który zasługuje na uwagę, ze względu na charakterystyczny teren, który został nazwany „rzeką traw”. Występują tam liczne gatunki ptaków, płazów oraz gadów. Wielorakość siedlisk wodnych pomaga również występowaniu wielu zagrożonych gatunków, takich jak manat.

Park Narodowy Jaskini Mamuciej, to kolejny obszar zasługujący na uwagę. Jest wyjątkowy ze względu na sieć korytarzy, które powstały w naturalny sposób. Na skutek drążenia wapienia. Dzięki temu charakterystycznemu ukształtowaniu występuje tam specyficzna tylko dla tego regionu fauna i flora. Jest to również dogodne miejsce dla wielu chronionych gatunków.

Stany Zjednoczone są terenem atrakcyjnym nie tylko ze względu na nowoczesne, pełne ludzi, atrakcyjne, duże miasta. Istnieje tam również wiele Parków Narodowych i rezerwatów przyrody godnych uwagi. A po całodziennym zwiedzaniu można wchłonąć w tętniące życiem miasto, odwiedzić kolorowe puby i oddać się atrakcyjnemu odpoczynkowi w otoczeniu Amerykan. A jak wiadomo, życie w takich miastach jak chociażby Nowy Jork, nie kończy się wraz z nadejściem zmroku. Wtedy się ono zaczyna.

5 odpowiedzi na „Stany Zjednoczone

 1. Yankess pisze:

  Stany Zjednoczone to bardzo atrakcyjne państwo. Jest nie tylko interesujące z punktu widzenia turystyki ale jest również fantastycznym miejscem na sprawunki. Zakupy w USA się opłacają. Towar jest tańszy, lepszej jakości a często po prostu nie dostępny w Polsce. W Wielkiej Brytani popularne są wycieczki do Stanów, zaplanowane właściwie tylko i wyłącznie pod kątem zakupów.

 2. Kocham Stany Zjednoczone… Wszystko co najlepsze przychodzi do Europy zaa oceanu… przede wszystkim powala na kolana mentalność ludzi tam mieszkających… Osobiście staram sie o “zielona kartę” która to jest losowana przez administrację rządową USA…

  Btw : Polecam blog o USA USA Blog Thanks!!!

 3. pilarski pisze:

  jest panstwem co daje nam wolność, i niezalezność od wielkiego brata

 4. Asia !!!!!! :-) pisze:

  Stany Zjednoczone to państwo popularne… Łatwo je polubić, ponieważ jest tam dużo kręconych filmów i seriali. Zakupy się tam opłacają. Uwielbiam U.S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *