Urugwaj

Oficjalna nazwa: Urugwaj, Wschodnia Republika Urugwaju
Oryginalna nazwa: República Oriental del Uruguay
Stolica: Montevideo
Ludność: 3 477 779
Powierzchnia: 176 220 km²
Język: hiszpański
Waluta: 1 peso urugwajski ($Ur) = 100 centesimos
Największe miasta: Montevideo, Salto, Ciudad de la Costa, Paysandú, Las Piedras, Rivera, Maldonado, Tacuarembó, Melo, Mercedes


Mapa Urugwaj
Urugwaj mapa

Urugwaj jest małym państwem położonym w Ameryce Południowej. Znajduje się południowo-wschodniej części, nad Oceanem Atlantyckim. Jest to obszar zdecydowanie nizinny, panuje tam klimat podzwrotnikowy. Procent obszarów, które pokryte są lasem, jest w tym kraju znikomy.

Państwo to leży w klimacie podzwrotnikowym. Dzieli się on na dwie części: wilgotną i suchą. Na wybrzeżu występuje klimat o cechach morskich. Ze względu na małe urozmaicenie rzeźby terenu nie ma lokalnych zmian klimatycznych. Osoby zamieszkujące Urugwaj określają swój klimat, jako umiarkowany. Jest tam raczej ciepło, średnie temperatury roczne wahają się od osiemnastu do dwudziestu stopni Celsjusza. Zimy są łagodne, a w najzimniejszym okresie roku – czerwcu – temperatury nie spadają poniżej dziesięciu stopni Celsjusza. Jest to, więc idealny klimat dla osób, które nie lubią zimy. Rzadkim zjawiskiem są mrozy, które powodowane są wiatrem, który nazywa się pamperos. Opady w ciągu roku są dosyć wysokie. Najbardziej wilgotna jest północna część kraju. Zdecydowanie wilgotniej jest również na obszarach przybrzeżnych. Pogoda w Urugwaju jest dosyć zmienna. Dużą rolę w gwałtownych zmianach pogody odgrywają wiatry, które wieją raz ciepłe, raz mocno zimne.

Flora Urugwaju jest kształtowana przede wszystkim przez trawiaste pampy – stepy występujące w Ameryce Południowej. Ku północy obszar pokryty pampą przekształca się w widne lasy parkowe. Natomiast w północno-zachodniej części w sawannę zwaną w języku brazylijskim campos. Sawanny te porośnięte są licznymi roślinami kwietnymi. Należy do nich między innymi mirt, mimoza, – która zwija swoje listki, gdy ich dotkniemy, rozmaryn czy szkarłat. Ze względu na kwitnące tam kwiaty o barwie fioletowej, Urugwaj często jest nazywany Purpurową Ziemią.

Pomimo, że bardzo mały procent powierzchni kraju pokryty jest lasami, występuje tam wiele gatunków drzew. W występujących na tych terenach lasach galeriowych spotkać można takie gatunki, jak: dąb, cedr, topolę, cyprys, morwę, czy pięknie kwitnące magnolie. Sztucznie dosadzane są eukaliptusy, których zaletą jest szybki wzrost.

Fauna Urugwaju cechuje się dużą różnorodnością. Zwierzęta tam występujące charakterystyczne są dla krainy chilijsko-patagońskiej. Z ssaków obserwować można sympatyczne pancerniki, tapiry, o wiele rzadziej pumy. Związane z roślinnością stepową licznie występują gryzonie, takie jak wiskacze, czy mary patagońskie. Ptaki występujące na tych obszarach, to gatunki przede wszystkim morskie. Największym występującym ptakiem jest struś nandu, spotkać można również sówkę ziemną, kuropatwy, kolibry, kardynały, papugi, dzikie indyki, czajki oraz przepiórki. W rzekach spotkać się można oko w oko z aligatorem. Licznie występują także jaszczurki, żółwie i żmije.

Dlaczego warto odwiedzić Urugwaj?

Do Urugwaju przyciąga przede wszystkim ciepły, łagodny klimat. Atrakcyjny jest również dostęp do morza oraz kultura latynoska, która jest tam dosyć powszechna. Dużym powodzeniem cieszą się również zabytki oraz niespotykana w innych regionach dzika przyroda, która zdaje się być bardzo charakterystyczna w stosunku do tego, co można spotkać w innych regionach świata. Atrakcyjnym jest również to, że, podczas gdy na półkuli północnej jest zima, w Urugwaju panuje gorące lato.

W Urugwaju na uwagę zasługują przede wszystkim Montevideo oraz Colonia del Sacramento. Są to miasta historyczne. Dzielnica tego drugiego została wpisana do historycznych zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO. Znajdują się na niej również liczne rezerwaty, które zostały utworzone by chronić tę unikalną przyrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *