Uganda

Oficjalna nazwa: Uganda, Republika Ugandy
Oryginalna nazwa: Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda
Stolica: Kampala
Ludność: 32 369 558
Powierzchnia: 236 036 km²
Język: angielski
Waluta: 1 szyling ugandyjski (USh) = 100 centów


Mapa Uganday
Mapa Uganday

Uganda to niewielkie państwo położone we Wschodniej Afryce. Jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. Nie ma dostępu do morza. Położona jest na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej, przez co jest jednym z najwyżej położonych państw w Afryce.

Uganda to państwo leżące w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Pory roku dzielą się na porę suchą i wilgotną. W centralnej części kraju trwa ona około dwóch miesięcy, natomiast idąc ku północy wydłuża się do czterech miesięcy. W ciągu pozostałej części roku deszcze są zjawiskiem częstym, jednak nie aż tak częstym jak w klimacie równikowym. Temperatury są wysoki, roczna średnia nie spada poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. W czasie pory suchej wartość ta wzrasta aż do dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza. Obszary górskie obniżają średnie wartości. W górach wysokich temperatura może spadać nawet do dziesięciu stopni Celsjusza.

Flora Ugandy to przede wszystkim sawanny. Na południu kraju występują wilgotne sawanny o wysokich trawach i licznych drzewach. Kierując się ku północy, sawanna staje się coraz bardziej uboga i sucha. Na północnym-wschodzie znajduje się sawanna o niskiej trawie i rzadko rozsianymi baobabami i akacjami. Powszechnie w Ugandzie rosną także palmy.

W południowej części kraju rosną widne lasy tropikalne. Znajdują się przede wszystkim w okolicach Jeziora Wiktorii. Drzewa tam rosnące zrzucają liście w okresie suszy. W górach można obserwować piętra roślinne. Najwyższe partie gór pokryte są roślinnością afro alpejską. Powierzchnia lasów została zmniejszona przez działalność ludzką. Lasy wycinane były przede wszystkim pod pola uprawne. Jednak lasy zajmują około jednej czwartej powierzchni kraju, co nie jest najgorszym wynikiem.

Fauna Ugandy dziś nie jest tak bogaty, jak jeszcze wiek temu. Jednak za sprawą wojny domowej i działalności związanej z rolnictwem, bioróżnorodność została znacznie zmniejszona. Najmniej odbiło się to na gatunkach żyjących w okolicach wody, takich jak hipopotamy czy krokodyle. W górach Wirunga można obserwować goryla górskiego. Jest to ostatnie stanowisko tego gatunku na świecie.

Zwierzęta występujące w Ugandzie to przede wszystkim gatunki charakterystyczne dla krajobrazu sawanny. Żyją tam głównie antylopy, żyrafy, bawoły i duże koty, między innymi lwy i gepardy. Strusie i flamingi to powszechne gatunki ptaków. Jednym z ważniejszych gatunków ptaków tu występujących jest koronnik szary, który widnieje w godle państwa u boku gazeli.

Dlaczego warto odwiedzić Ugandę?
Uganda jest idealna dla osób, które lubią duże wyzwania. Ponieważ jest to kraina zdecydowanie górzysta, niezapomnianą może być wspinaczka na góry Ruwenzori, gdzie najwyższy szczyt – Mt. Stanley – ma ponad pięć tysięcy metrów nad poziomem morza. Krajobraz, który można obserwować po wspinaczce, zapiera dech w piersiach. Na pewno nie jest to coś, co można obserwować w jakimkolwiek zakątku Europy.

Nie brak tam również Parków Narodowych, które oferują nam niezapomniane safari. Najbardziej bogatymi w gatunki są Park Narodowy Królowej Elżbiety oraz Murchinson Fall. W tym drugim można obserwować wiele zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. Brakuje jedynie białego nosorożca, którego populacja jest odbudowywana, z wielkim zaangażowaniem, w pobliskim rezerwacie.

W Ugandzie można odwiedzić dwa parki, w których można obserwować bardzo rzadkiego goryla górskiego. Są to parki Bwindi i Mgahinga. Niestety jest to dosyć droga rozrywka, jednak Uganda jest jedynym miejscem, gdzie obserwować można ten gatunek. Dla osób interesujących się przyrodą, na pewno jest to nie lada gratka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *