Tuvalu

Oficjalna nazwa: Tuvalu
Oryginalna nazwa: Tuvalu
Stolica: Vaiaku na atolu Funafuti
Ludność: 12 373
Powierzchnia: 26 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar Tuvalu = 100 centów


Mapa Tuvalu
Tuvalu mapa

Tuvalu, państwo członkowskie Wspólnoty Narodów, zajmuje Wyspy Lagunowe na Oceanie Spokojnym. Wyspy są przeludnione, dlatego zainteresowanie turystyczne nimi jest raczej umiarkowane, choć gdyby nie degradacja środowiska naturalnego, byłoby to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce. Jest to, nie licząc Watykanu, najmniejsze pod względem liczby ludności, niepodległe państwo świata. Baza noclegowa i tak jest jednak dość rozbudowana, żeby każdego roku przyjąć kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Warunki naturalne.
Archipelag rozciąga się na długości ponad sześciuset kilometrów, dzięki czemu wyłączna strefa ekonomiczna jest większa ponad dwa razy od terytorium całej Polski. Wszystkie wyspy archipelagu są atolami na różnych etapach rozwoju. Ponad czterdzieści procent powierzchni pokryte jest lasem równikowym, na wyspach nie ma jednak ani jednego naturalnego zbiornika wodnego. Huragany nawiedzają Tuvalu stosunkowo często, bardzo rzadko jednak stają się przyczyną większych zniszczeń.

Wygląd nienaturalny.
Obecny wygląd Tuvalu nie przypomina ich pierwotnego kształtu i jest to, jak mało gdzie, wynikiem działania ludzi. Wiele wysp jest idealnie równinnych, a trzeba to zapisać na karb Amerykanów, którzy wyrównali teren pod lądowania wojskowych samolotów.

Także szata roślinna na zamieszanych wyspach daleka jest od naturalnej. Wiele naturalnych formacji roślinnych zostało wyniszczonych pod pola uprawne, a wokół niektórych wysp zanieczyszczona woda nie pozwala na normalny wzrost raf koralowych.
Innym zagrożeniem dla nizinnego Tuvalu jest podnoszenie się poziomu wody w oceanach- przygotowuje się plany przesiedlenia mieszkańców do sąsiednich krajów. Podobne plany ewakuacji przygotowane są także na wypadek nagłego zwiększenia się poziomu wód.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *