Oficjalna nazwa: Turks i Caicos
Oryginalna nazwa: Turks and Caicos Islands
Stolica: Cockburn Town
Ludność: 30,600
Powierzchnia: 430 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar USA = 100 centów
Turks i Caicos to zależne od Zjednoczonego Królestwa wyspiarskie terytorium na północ od wyspy Haiti. Wyspy osadowe otaczane są przez piękna rafy koralowe, jednak nie jest to wakacyjny raj, a to z powodu częstych, silnych huraganów. Każdego roku przeciętny mieszkaniec wyspy przyjmuje trzech- czterech gości z zagranicy. Niemniej jednak to rybołówstwo i rolnictwo, a nie turystyka, stanowią główną podporę tutejszej gospodarki.
Warunki naturalne.
Ze względu na swoje pochodzenie, wyspy grup Turks i Caicos są wybitnie nizinne. Skały osadowe i korale, z których zbudowane są wyspy, uniemożliwiają także gromadzenie się wody na ich powierzchni, skutkiem czego na żadnej z wysp nie istnieje żaden większy zbiornik wody powierzchniowej.
Spór, którego nie ma.
O przyłączenie wysp do swojego terytorium nieoficjalnie występuje Kanada, a propozycje te, jakkolwiek nigdy jeszcze nie sformalizowane, nie wzbudzają większego zainteresowania strony brytyjskiej. Faktem jest, że Wielka Brytania nie ma większego interesu w niesieniu pomocy zamorskiemu terytorium, które w zamian nie przesyła, bo nie ma, żadnych bogactw naturalnych, nie jest także atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla Brytyjczyków.
Kanadyjczycy natomiast chętnie przyłączyliby do swojego kraju jakikolwiek skrawek cieplejszego lądu i zdaje się, że korzystają z niewielkiego zainteresowania Wielkiej Brytanii wyspami Turks i Caicos.
Turyści, jeśli zaglądają na Turks i Caicos to rzeczywiście, głównie z Ameryki Południowej, ale wśród stałych mieszkańców wyspy zdecydowanie dominują Murzyni i Mulaci, potomków Europejczyków jest tu niewielu, choć nie oddaje tego struktura wyznaniowa, w której przygniatającą większość (około dziewięćdziesięciu sześciu procent) mają chrześcijanie nad spirytystami i świadkami Jehowy.