Turkmenistan

Oficjalna nazwa: Turkmenistan
Oryginalna nazwa: Türkmenistan
Stolica: Aszchabad
Ludność: 5 180 000
Powierzchnia: 488 100 km²
Język: turkmeński
Waluta: turkmeński
Największe miasta: Aszchabad (Aşgabat), Türkmenabat, Daşoguz, Mary, Balkanabat, Baýramaly, Serdar, Tedżen (Tejen), Türkmenbaşy, Abadan


Mapa Turkmenistanu
Turkmenistan mapa

Turkmenistan, choć bardzo się stara, nie może przyciągnąć zbyt wielu turystów. Powodem jest dość spore napięcie polityczne i gospodarcze, a także niejednokrotnie demonstrowana brutalność władz wobec osób, które nie zgadzały się z panującym systemem. Nazywa się on „demokratycznym”, ale słowo to zastąpiło „komunistyczny” po rozpadzie ZSRR i była to jedyna zmiana- linia polityczna ani sposób sprawowania rządów praktycznie się nie zmienił.

Warunki naturalne.
Turkmenistan jest w sporej części państwem wyżynnym i górskim. Ma jedna dostęp do Morza Kaspijskiego i tam też na długości ponad tysiąca kilometrów rozciąga się szeroki na kilka kilometrów pas nizin. Klimat Turkmenistanu jest suchy, wybitnie kontynentalny.

Bezrobocie i gaz.
Gleby w Turkmenistanie praktycznie nie nadają się do uprawy, ponieważ większość z nich to gleby pustynne, inicjalne pustyń lub górskie. Bezrobocie sięga około sześćdziesięciu procent, a niektóre szacunki mówią o osiemdziesięciu procentach. Głównym, a w zasadzie obecnie niemal jedynym źródłem dochodu jest eksport gazu ziemnego do Rosji. Wcześniej był to także eksport bawełny.

Życie turysty w Turkmenistanie nie jest łatwe, nawet pominąwszy zagrożenie przestępczością zorganizowaną i pospolita. W bardzo złym stanie jest infrastruktura, brakuje dróg utwardzonych, linie kolejowe prawie nie funkcjonują, baza hotelowa jest skąpa, a większość hoteli nie spełnia nawet niewygórowanych standardów sanitarnych.

Do Turkmenistanu jednak każdego roku przyjeżdża pewna grupa turystów-miłośników pustyń i gór, którzy w Turkmenistanie widzą spełnienie swoich marzeń. Zdecydowanie jednak takie atrakcje odbiegają od powszechnych wyobrażeń o turystycznym raju, zresztą rząd turkmeński niespecjalnie zainteresowany jest rozwojem turystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *