Tonga

Oficjalna nazwa: Tonga, Królestwo Tonga
Oryginalna nazwa: Pule’anga Tonga, Kingdom of Tonga
Stolica: Nuku’alofa
Ludność: 119 009
Powierzchnia: 748 km²
Język: tongański, angielski
Waluta: 1 paanga (T$) = 100 seniti


Mapa Tong
Tonga mapa

Tonga to państwo na wyspie o tej samej nazwie. Mieści się ono w jednej trzeciej drogi z Nowej Zelandii do Hawajów, na wschód od wyspy Fidżi. Prawdopodobnie to właśnie na Tonga osiedlili się pierwsi mieszkańcy Polinezji, a miało to miejsce mniej więcej cztery tysiące lat przed naszą erą. Obecnie śladów materialnych ich bytności pozostało niewiele, ale kultura regionu jest bardzo konserwatywna, nawet tam, gdzie lokalnie większe wpływy zaznacza kultura Europejczyków.

Warunki naturalne.
Tonga tworzone jest przez sto sześćdziesiąt wysp i wysepek, z których zdecydowana większość to niewielkie atole, są też jednak i takie, które powstały wokół kaledr czynnych wulkanów. Wokół większości wysp rozwijają się rafy koralowe. Około jednej dziesiątej powierzchni tego przeważnie nizinnego archipelagu pokrywają lasy, w których żyje największy nietoperz świata i spora liczba gatunków ptaków.

Turystyka absolutna.
Gospodarka Tonga jest znacznie bardziej zdywersyfikowana niż w przypadku innych krajów regionu. „Tylko” sześćdziesiąt pięć procent ludności zatrudnione jest w rolnictwie, ale dużą rolę odgrywa też turystyka, choć ta dotyczy głównie stolicy, a to z powodu fatalnej opieki zdrowotnej. W zasadzie lepszym określeniem byłoby „z powodu całkowitego niemal braku systemu opieki zdrowotnej”.

Aż do dwa tysiące ósmego roku Tonga pozostawało monarchią absolutną, jednak król zrzekł się części przywilejów na rzecz premiera, który tym samym wzmocnił swoją pozycję, choć poważanie dla instytucji króla jest gigantyczne i przywodzi na myśl raczej Europejskie średniowiecze, a nie współczesne monarchie.
Tonga jest członkiem Wspólnoty Narodów i jest to jedyne państwo będące monarchią a wchodzące w jej skład. Jest to także jedyne królestwo na całym Pacyfiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *