Timor Wschodni

Oficjalna nazwa: Timor Wschodni, Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego
Oryginalna nazwa: Repúblika Demokrátika, Timór-Leste, República Democrática de Timor-Leste
Stolica: Dili
Ludność: 1 109 000
Powierzchnia: 15 007 km²
Język: tetum, portugalski, bahasa indonesia
Waluta: 1 dolar USA = 100 centów


Mapa Timor Wschodni
Wschodni mapa

Timor Wschodni to państwo, które samodzielność uzyskało dopiero w dwa tysiące drugim roku, wychodząc spod administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych, pod którą było przez trzy lata. Jest to przedostatnie państwo pod względem koniunktury gospodarczej na ternie Azji, co jest spowodowane długotrwałymi walkami wewnętrznymi, które zresztą nie do końca jeszcze wygasły. To główny powód, dla którego zainteresowanie turystów Timorem jest zdecydowanie niewielkie.

Warunki naturalne.
Timor Wschodni zajmuje fragmenty wyspy Timor oraz całe wyspy Atauro i Jaco. Wszystkie trzy wyspy mają charakter wyżynny lub górski, a najwyższy szczyt Timoru Wschodniego osiąga wysokość niecałych trzech tysięcy metrów nad poziomem morza. Jest to jedyne z państw azjatyckich, które w całości leży na półkuli południowej. Timor Wschodni znajduje się w zasięgu monsunów.

Dobre miejsce na ekoturystykę.
Gdyby nie wewnętrzne konflikty, Timor Wschodni mógłby dziś być jednym z chętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych. Niestety, uszkodzona infrastruktura, brak miejsc noclegowych i wszechobecna bieda sprawiły, że pomimo idealnych warunków dla turystyki ekologicznej, nie stanowi ona istotnego źródła dochodu w kraju. Przyroda Timoru jest nieustannie dewastowana i w ten sposób szansa na odbudowę pozycji wydaje się maleć.

Timor Wschodni ma opinię, bądź co bądź zasłużoną, państwa niespokojnego i niebezpiecznego. W praktyce jednak z roku na rok sytuacja się poprawia i choć do ideału wciąż jeszcze jest bardzo daleko, każdego roku przybywa chętnych do odwiedzenia tych wysp. Do pełni szczęścia jednak należałoby jeszcze należy wypracować kompromis z władzami Indii, które już raz anektowały Timor Wschodni, co zostało ostro skrytykowane przez społeczność międzynarodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *